PKO BP miał rekordowy zysk kwartalny w III kw., liczy na jego dalszy wzrost

ISB
opublikowano: 09-11-2007, 15:23

PKO Bank Polski, który w III kw. miał rekordowy zysk netto w wysokości 677,9 mln zł, nadal będzie się koncentrował się na  wzroście przychodów, a przede wszystkim zysku, co ma zapewnić bankowi pierwszą pozycję w sektorze, poinformowali przedstawiciele banku w piątek

"Ten kwartał był znacznie lepszy od bardzo dobrego pierwszego kwartału. Mamy bardzo zadowalający wskaźnik C/I na rekordowym poziomie 51%, ROA przekroczyło 2,5%, ale to, co mniej najbardziej cieszy, to wskaźnik ROE" - powiedział dziennikarzom prezes Rafał Juszczak.

Na koniec września wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) sięgnął 51,4% wobec 58,1% rok wcześniej. Zwrot z kapitałów netto (ROE) wyniósł 24,3% w porównaniu z 20,5% po 9 miesiącach 2006 r.

Ogólne koszty administracyjne banku wyniosły 2,64 mld zł na koniec września i wzrosły o 3,6% w skali roku, a w samym III kw. sięgnęły 906,4 mln zł. Dochody banku w tym czasie wyniosły 5,15 mld zł, co oznacza wzrost o 17,1%, a w III kw. sięgnęły 1,77 mld zł (wzrost o 17,3%).

"Dla mnie jedyną miarą wielkości i pozycji banku jest wysokość zysku netto i nad tym nadal będziemy pracować" - powiedział Juszczak.

Zysk netto banku po trzech kwartałach wyniósł 1,93 mld zł, co oznacza wzrost o 29,2% r/r. Zysk brutto sięgnął 2,37 mld zł na koniec września, zaś w samym III kw. wyniósł 838,7 mln zł. Oznacza to odpowiednio wzrost o 29,0% i 21,8%.

Wypracowany zysk był wynikiem wzrostu wyniku z odsetek do 1,17 mld zł w III kw., tj. o 18,1% r/r/ oraz wyniku z tytułu prowizji do 519,4 mln zł, tj. o 19,9% w skali roku. Po trzech kwartałach było to odpowiednio 3,23 mld zł i 1,51 mld zł, co oznacza wzrost odpowiednio o ponad 19,5% zarówno wyniku z odsetek, jak i prowizji.

Wiceprezes Robert Działak powiedział, że dynamika przyrostu wyniku odsetkowego była znacznie wyższa po stronie depozytów niż kredytów.

Działak podkreślił, zysk banku w III kw. nie został zasilony zyskiem z transakcji jednorazowych, a PKO BP pomaga także ogólna kondycja gospodarki, która przekłada się na niższe ryzyko kredytowe.

Na koniec września wartość kredytów i pożyczek udzielonych klientom wyniosła 71,1 mld zł, a od początku roku ich stan wzrósł o 11,6 mld zł, tj. o 19,4%, głównie dzięki wzrostowi kredytów hipotecznych o 7,6 mld zł do 30,1 mld zł.

Wartość depozytów ogółem sięgnęła 203,2 mld zł, co oznacza wzrost o 15,5% rok do roku. Od początku roku ich wolumen zwiększył się o 9 mld zł, tj. o 9,5%. Aktywa zarządzane przez PKO TFI sięgnęły 16,3 mld zł na koniec września, co oznacza wzrost o 141,6% w skali roku. Prezes poinformował, że w ramach realizacji strategii PKO BP na lata 2007-2012 bank od 1 stycznia 2008 roku wprowadzi nową segmentację zamożnych klientów i wydzieli grupę klientów private banking.

Juszczak poinformował, że bank zakończył już etap analizy projektu powołania spółki ubezpieczeniowej, ale decyzja w sprawie jej ewentualnego powołania jeszcze nie zapadła. "Na razie koncentrujemy się na negocjowaniu zawartych wcześniej umów z PZU" - powiedział prezes.

Juszczak zapowiedział, że z początkiem grudnia ruszy oddział PKO BP w Wielkiej Brytanii.

Na koniec września PKO BP prowadził 6.176 tys. rachunków klientów, dysponował siecią 1.233 placówek i 2.091 bankomatów. (ISB)

amo/tom

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane