PKO BP nie jest zainteresowany Raiffeisen Polbankiem ani BPH

ISBNews
23-06-2015, 14:35

PKO Bank Polski nie jest zainteresowany przejęciem Raiffeisen Polbanku ani Banku BPH, poinformował prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

Zobacz więcej

Zbigniew Jagiełło Marek Wiśniewski

"Odpowiadając na pytanie, czy będziemy uczestniczyć w transakcjach Banku Raiffeisen oraz BPH powiem jasno: nie planujemy uczestniczyć w tych procesach" - powiedział Jagiełło w rozmowie z ISBnews.tv.

"W roku 2015 PKO Bank Polski zamknął transakcję z Bankiem Nordea i jesteśmy w tzw. fazie postprzejęciowej, co oznacza, że chcemy pokazać synergie płynące z tego przejęcia. W związku z tym w roku 2015 nie planujemy żadnych przejęć innych instytucji finansowych, oprócz takich, które służą wsparciu stabilności systemu finansowego w Polsce" - dodał prezes.

Przypomniał, że PKO BP niedawno ogłosił przejęcie niewielkiego SKOK-u Wesoła, co odbyło się przy wsparciu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BGF). Suma bilansowa SKOK Wesoła to 500-600 mln zł, a liczba klientów sięga 60 tys.

W lutym br. Raiffeisen Bank International (RBI) poinformował, że postanowił - w ramach planów na kolejne trzy lata - sprzedać swoje polskie operacje. Jak uzasadniał, udział w konsolidacji rynku wymagałby znacznych dodatkowych środków finansowych, zaś synergie z siecią RBI są ograniczone.

Na początku czerwca br. General Electric Company (GE) - podmiot dominujący wobec akcjonariuszy większościowych Banku BPH S.A. - poinformował, że kontynuuje analizę strategicznych możliwości sprzedaży większościowego pakietu akcji Banku BPH. W ramach tego procesu GE analizuje kilka potencjalnych scenariuszy transakcji, w tym rozważa pełne wydzielenie z Banku BPH portfela kredytów hipotecznych w walutach obcych z transakcji. Podkreślił wówczas, że działania te są zgodne z komunikatem GE z 10 kwietnia 2015 roku dotyczącym przystąpienia do sprzedaży większości jednostek biznesowych GE Capital w ciągu kolejnych dwóch lat oraz skoncentrowania się na rozwoju działalności przemysłowej i produkcyjnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKO BP nie jest zainteresowany Raiffeisen Polbankiem ani BPH