PKO BP nie kupi Vojvodjanska Banka, nadal zainteresowany Bałkanami

Internet Securities
opublikowano: 16-06-2006, 14:30
Obserwuj w MójPB:

PKO Bank Polski nie złożył ostatecznej oferty na zakup serbskiego Vojvodjanska Banka. Polski bank nie rezygnuje jednak z planów ekspansji na Bałkanach, powiedział agencji ISB w piątek Marek Ryczkowski z departamentu promocji i komunikacji PKO BP.

PKO Bank Polski nie złożył ostatecznej oferty na zakup serbskiego Vojvodjanska Banka. Polski bank nie rezygnuje jednak z planów ekspansji na Bałkanach, powiedział agencji ISB w piątek Marek Ryczkowski z departamentu promocji i komunikacji PKO BP.

„Przeanalizowaliśmy warunki zakupu tych akcji i w wyniku analiz bank zdecydował, że nie złoży wiążącej oferty. PKO BP nadal jest zainteresowany ekspansją poza granicami kraju, szczególnie na Bałkanach” – powiedział Ryczkowski.

Termin składania wiążących ofert upłynął we czwartek, 15 czerwca. Głównymi rywalami polskiego banku były Bank Austria Creditanstalt oraz National Bank of Grece.

W piątek Milan Parivodic, minister ds. międzynarodowych stosunków gospodarczych Serbii powiedział – cytowany przez tamtejszą agencję informacyjną Beta News – iż spodziewa się, że cena za 99,4% akcji Vojvodjanska banka powinna wynieść około 500 mln euro. Wcześniej serbskie i polskie media spekulowały, że taką cenę za przejęcie banku gotów jest zapłacić National Bank of Greece.

Vojvodjanska Banka ma silną pozycję w bankowości detalicznej w Serbii. Obsługuje 625 tys. klientów detalicznych i 61 tys. firm. Bank ma 23 własne oddziały i 123 punkty sprzedaży. Jego aktywa wynoszą ponad 460 mln euro, a udział w lokalnym rynku sięga około 6%.

Zarząd PKO BP deklarował chęć wejścia na inne rynki europejskie już w ubiegłym roku. W 2006 roku plan taki podtrzymał wiceprezes banku, Kazimierz Małecki, który zapowiedział w lutym, że w br. bank może wydać na akwizycje zagraniczne nawet 3,5 mld zł. Małecki stwierdził wtedy, że PKO BP prowadzi wiele rozmów w Europie Środkowo-Wschodniej na temat akwizycji.

W kwietniu Andrzej prezes PKO BP Podsiadło powtórzył, że bank jest nadal zainteresowany zakupieniem 87,39% akcji serbskiego Panonska Banka. Ma tu sześciu konkurentów: greckie Alpha Bank i National Bank of Greece, austriackiego BACA, węgierskiego MKB oraz włoskiego Sanpaolo IMI.

Jak dowiedziała się ISB, PKO BP zakończył już due dilligence w Panonska Banka. Termin składania ofert na zakup tej spółki upływa 6 lipca.

„Zarząd podejmie decyzję co do złożenia oferty i jej ewentualnych warunków na podstawie raportów z due dilligence oraz innych analiz przygotowanych w trakcie badania stanu tego banku” – powiedział Ryczkowski.

PKO BP był także kandydatem do przejęcia chorwackiego Splitska Banka. Bank przeprowadził due dilligence, jednak uprzedził go francuski Societe Generale, który zaoferował wyższą cenę.

Poza granicami do PKO BP należy bank na Ukrainie. Jednak zarząd podjął decyzję, że nie będzie inwestował już na Wschodzie.

W pierwszym kwartale tego roku PKO BP miał 481,95 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2006 roku wobec 415,80 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik odsetkowy grupy wyniósł 904,53 mln zł wobec 859,27 mln zł rok wcześniej, natomiast wynik z opłat i prowizji ukształtował się na poziomie 406,28 mln zł wobec 279,06 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. (ISB)

Agnieszka Morawiecka

amo/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane