PKO BP otwiera pierwszą placówkę za granicą. W Londynie

ET
opublikowano: 10-12-2007, 15:42

Polacy w Londynie mają polską prasę i  radio, piją polskie piwo i jedzą polską kiełbasę. Teraz mogą brać kredyty w  banku polskim PKO.

PKO BP uchwycił przyczółek w Wielkiej Brytanii, w Londynie, skąd dalej ruszy w głąb wyspy, wszędzie tam gdzie są większe skupiska Polaków. Wczoraj otworzył pierwszą placówkę zagraniczną w Londynie. Nie jest to jeszcze oddział banku. PKO BP na razie korzysta z uprawnień jednolitego paszportu europejskiego, który umożliwia prowadzenia tzw. bankowości transgranicznej. Rafał Juszczak, prezes banku zapowiada jednak, że w styczniu 2008 r. wystąp do KNF o zgodę o przekształcenie zagranicznej placówki w oddział PKO BP. Spodziewa się, że otrzyma ja w połowie roku.

Co ciekawe, bank nastawiony na Polaków wybrał adres nie w dzielnicy Hammersmith, londyńskim Jackowie, ale dwa kroki od Charnig Cross, w samym centrum miasta. Po pierwsze to prestiżowy adres. Po drugie tutaj właśnie w rejonie Totenham Street i Oxford Street, gdzie jest mnóstwo sklepów i Polaków można spotkać najczęściej.

- Na razie skoncentrujemy się wyłącznie na kredyty hipoteczne dla Polaków, którzy chcą kupić mieszkanie w kraju. W przyszłym roku w ofercie pojawią się nowe produkty - mówi Rafał Juszczak.

Liczy, że w przyszłym roku uda się sprzedać kredytów za 100 mln zł i że szybko zdobędzie 15-20 proc. lokalnego rynku. Bank nie zdradza ile wydał i ile jeszcze dołoży do inwestycji. Placówka przy Shaftesbury Avenue kosztowało go trochę więcej niż nowy oddział w średniej wielkości mieście, w dobrej lokalizacji.

- Jeśli uda nam się utrzymać sprzedaż na poziomie 100 mln zł, to po trzech latach inwestycja powinna się zwrócić. Jeśli uda się rozwinąć bankowość mobilną, zwrot nastąpi jeszcze szybciej - mówi Bartłomiej Vytlacil, szef Centrum Bankowości Zagranicznej PKO BP.

Otwarcie placówki, to dopiero pierwszy krok banku na Wyspach, który w przyszłym roju zamierza ruszać dalej. Bank ma już z grubsza wyrysowaną mapę z miejscami, gdzie potencjalnych klientów jest najwięcej, którą opracował dzięki informacji pozyskanym w ramach współpracy z brytyjskim bankiem Nat West, umożliwiającej Polakom z Wielkiej Brytanii za darmo przesyłać pieniądze do kraju.

- Adresy nadawania przelewów pozwalają nam identyfikować miejscowości, w których Polaków jest najwięcej - mówi Bartłomiej Vytlacil.

Nie jest to wielka wiedza tajemna, bo wiadomo, że oprócz Londynu, liczna diaspora osiadła w Manchesterze, Birmingham i Edynburgu, ale jak się okazuje, na Wyspach są tez niewielkie, kilkudziesięciotysięczne miejscowości, gdzie Polacy stanowią czasem i jedną trzecią mieszkańców. W przyszłym roku PKO BP wyśle do nich swoich agentów, których do końca pierwszego kwartału przyszłego roku zamierza zerować (na miejscu) i przeszkolić. Pierwsza kadrowa będzie liczyć 20 osób.

- Londyński oddział nie jest ostatnim oddziałem. Zanim jednak uruchomimy kolejny, mocno postawimy na bankowość mobilną - wyjaśnia Rafał Juszczak.

Bank liczy na współpracę z Nat Westem, którego rozbudowaną sieć oddziałów chciałby wykorzystać do zdobywania klientów w głębi kraju.
(ET)

 


 

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane