PKO BP podwyższy oprocentowanie kredytów hipotecznych

PAP
09-11-2007, 10:19

PKO BP podwyższy oprocentowanie kredytów hipotecznych nawet o kilkadziesiąt punktów bazowych - zapowiedział w piątek na  konferencji prasowej prezes PKO BP Rafał Juszczak.

Prezes wyjaśnił, że bank dostosowuje ceny kredytów hipotecznych do bieżącej sytuacji rynkowej. "Będzie to wyraźniejsze w nadchodzących miesiącach" - dodał.

Wiceprezes PKO BP Robert Działak powiedział, że decyzja banku jest częściowo konsekwencją kryzysu hipotecznego na rynku amerykańskim i strat dużych banków międzynarodowych. Podkreślił, że pozyskiwanie pieniądza za granicą przez banki zaczyna być drogie, a czasami nawet niemożliwe. W związku z tym za dostęp do pieniądza muszą w większym stopniu zapłacić klienci.

PKO BP ma ok. 27-28 proc. udział w rynku kredytów hipotecznych. Sprzedaż kredytów mieszkaniowych od początku roku wyniosła prawie 11,1 mld zł.

Według danych za 3 kwartały, sprzedaż kredytów hipotecznych w PKO BP wzrosła o 70 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Jednak - dodał Juszczak - w ostatnich dwóch miesiącach dało się zauważyć pewne spowolnienie.

Zarząd banku zwrócił też uwagę na zaostrzenie polityki kredytowej w całym sektorze bankowym.

Wg opublikowanego we wtorek raportu NBP o sytuacji na rynku kredytowym, już w 3 kw. br. 60 proc. banków zaostrzało politykę kredytową - głównie podnosząc pozaodsetkowe koszty kredytu oraz zwiększając marże kredytowe. NBP zwracał uwagę, że zmiany polityki kredytowej rozminęły się z wcześniejszymi przewidywaniami. "Może to wskazywać, że banki zareagowały zaostrzeniem polityki kredytowej na niespodziewane, negatywne wiadomości z rynku kredytów mieszkaniowych" - napisano w raporcie.

Banki co prawda wskazywały też na oczekiwanie nieznacznego złagodzenia polityki kredytowej w 4 kwartale, ale podkreślały ryzyko związane z bieżącą sytuacją gospodarczą i niepewnością co do sytuacji na rynkach międzynarodowych.

Według październikowej cokwartalnej analizy Fundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego, nastrój na rynku kredytów hipotecznych jest w Polsce umiarkowanie pozytywny, czyli mieszczący się w połowie skali ocen. Fundacja zwracała uwagę m.in. na widoczny już w drugim kwartale lekki wzrost oprocentowania kredytów. Z 5,64 proc. na koniec ub.r. wzrosło ono do 5,87 proc. w 2 kwartale br.

Wg niedawnych danych Expandera, na koniec sierpnia br. zadłużenie Polaków z tytułu kredytów hipotecznych wyniosło ponad 106 mld zł, z czego 44 proc. to kredyty zaciągnięte w ostatnim roku. Expander szacował, że stosunek kredytów hipotecznych do PKB może wynosić obecnie ok. 10 proc. To kilka razy mniej niż w rozwiniętych krajach UE.

Paweł Majtkowski z Expandera powiedział w piątek PAP, że w bankach widoczne jest zahamowanie spadków cen kredytów hipotecznych. "Jesień była z reguły momentem uatrakcyjniania oferty, jednak teraz nie było obniżek" - podkreślił. Dodał, że banki proponowały inne korzystniejsze warunki kredytu.

Rzecznik prasowy ING Banku Śląskiego Piotr Utrata powiedział PAP, że bank stosuje zmienną cenę kredytu. "Jest ona korygowana co miesiąc, w zależności od sytuacji rynkowej. Natomiast klienci mogą negocjować inne części ceny kredytu, jak np. prowizję" - dodał.

Rzeczniczka prasowa Banku BPH Małgorzata Dłubak powiedziała PAP, że "oprocentowanie oferowanych przez Bank BPH kredytów hipotecznych zależy od stóp rynkowych". Natomiast bank konkuruje marżami kredytowymi. "Bank BPH stale analizuje sytuację i oferty innych banków i w razie potrzeby dokonuje modyfikacji swojej oferty" - dodała.

W opinii Majtkowskiego, za decyzją PKO BP mogą pójść inne duże banki, natomiast nie cały rynek. "Spore znaczenie mają banki mniejsze. Wierzę, że nie pozwolą, by taka sytuacja nastąpiła" - podkreślił. Zwrócił uwagę, że ze względu na wzrost płac, znaczna grupa ludzi może być obecnie zainteresowana wzięciem kredytu mieszkaniowego.

Zdaniem Majtkowskiego, nawet jeśli banki mają obecnie mniejsze możliwości pozyskiwania depozytów, z których finansowane są kredyty, mogą zacząć poszukiwać pieniądza na kredyt hipoteczny na rynku kapitałowym, poprzez emisję listów zastawnych. Te jednak zgodnie z polskim prawem mogą emitować tylko specjalistyczne banki hipoteczne.

Anna Lach (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKO BP podwyższy oprocentowanie kredytów hipotecznych