PKO BP: popyt konsumpcyjny w polskiej gospodarce pozostaje pod koniec roku silny

  • PAP
opublikowano: 21-12-2018, 11:34

Popyt konsumpcyjny w polskiej gospodarce pozostaje silny pod koniec roku - ocenili ekonomiści PKO BP, komentując piątkowe dane GUS dot. sprzedaży detalicznej. Jak dodali, dane wskazują na coraz większą popularność w Polsce promocji w ramach Black Friday.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że sprzedaż detaliczna w listopadzie 2018 r. wzrosła o 8,2 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spadła o 2,7 proc. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w ubiegłym miesiącu o 6,9 proc. rdr.

"Wyhamowanie wzrostu sprzedaży w porównaniu z poprzednim miesiącem wynikało ze słabszej dynamiki sprzedaży samochodów, która spadła o 1,4 proc. r/r po wzroście o 9,7 proc. r/r w październiku prawdopodobnie napędzanym przez zmiany regulacyjne" - napisali w komentarzu przesłanym PAP ekonomiści PKO BP.

Ich zdaniem, w większości pozostałych kategorii przedsiębiorstw handlowych sprzedaż przyspieszyła. "Dane nie wskazują więc na negatywny efekt dodatkowego dnia niehandlowego wprowadzonego 12 listopada. Prawdopodobnie wyższa sprzedaż w dni poprzedzające święto narodowe zniwelowała mniejsze obroty 12 listopada"- ocenili.

Ekonomiści wskazali, że sprzedaż "bazowa" (po wyłączeniu samochodów, paliw i żywności) przyspieszyła w listopadzie do 12,4 proc. r/r z 11,9 proc. r/r.

"Dane wskazują w naszej ocenie na coraz większą popularność w Polsce promocji w ramach Black Friday i pewną zmianę zwyczajów zakupowych w okresie przedświątecznym (większe znaczenie listopada kosztem grudnia)" - czytamy w komentarzu.

Ekonomiści PKO BP wskazują, że przyspieszenie sprzedaży detalicznej odnotowano w przypadku kosmetyków i farmaceutyków, tekstyliów oraz mebli, RTV i AGD, czyli kategorii, w których listopadowe promocje były popularne.

"Popyt konsumpcyjny w polskiej gospodarce pozostaje silny pod koniec roku. Wsparciem dla konsumpcji pozostają solidnie rosnące płace (szczegółowe dane z sektora przedsiębiorstw wskazują na listopadowe przyspieszenie dynamiki wynagrodzeń w z wyłączeniem górnictwa do 7,4 proc. r/r vs 7,1 proc. r/r w październiku), stabilna inflacja oraz niskie ryzyko utraty pracy (bezrobocie w listopadzie na poziomie 5,7 proc.)" - napisali.

Dodali, że na pewną stabilizację wzrostu konsumpcji w kolejnych miesiącach wskazuje niewielkie pogorszenie (wciąż pozytywnych) nastrojów konsumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu