PKO BP: popyt na pracę nadal mocny

  • PAP
opublikowano: 16-02-2018, 13:12
aktualizacja: 16-02-2018, 13:13

Popyt na pracę nadal jest mocny, a nierównowaga na rynku pracy będzie narastać - wskazali ekonomiści PKO BP w komentarzu do piątkowych danych GUS ws. wzrostu zatrudnienia i płac w styczniu br.

GUS podał w piątek, że w styczniu br. przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 7,3 proc. rdr i wyniosło 4588,58 zł. Tym samym, jak wynika z danych urzędu statystycznego, przeciętne wynagrodzenie brutto w styczniu było o 7,7 proc. niższe niż miesiąc wcześniej, kiedy wyniosło 4973,73 zł. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było w styczniu br. wyższe o 3,8 proc. rdr i wyniosło 6186,6 zł, natomiast w porównaniu do grudnia ub. roku było wyższe o 2,0 proc.

Jak podano w informacji PKO BP, choć "styczniowe dane tradycyjnie są zaburzone przez coroczną zmianę próby ankietowanych firm (stąd +sztuczny+ spadek dynamiki zatrudnienia), silny wzrostowy trend popytu na pracę pozostaje wg nas bez zmian". Ich zdaniem potwierdza to szeroki zakres miar, zarówno popytu na pracę, jak i wzrostu płac. "Popyt na pracę jest nadal mocny, spójnie z obserwowaną ostatnio wysoką dynamiką inwestycji" - czytamy.

"Co prawda przełom roku tradycyjnie jest zaburzony przez przesunięcia wypłat premii oraz wspomniane wyżej zmiany techniczne, ale szerszy zakres miar wzrostu płac sygnalizuje, że jesteśmy u progu +drugiej fali+ wzrostu inflacji bazowej" - ocenili ekonomiści. W ich opinii, "mimo napływu imigrantów i rosnącej aktywności zawodowej, nierównowaga na rynku pracy będzie w naszej ocenie narastać".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu