PKO BP: rośnie wkład spółek do skonsolidowanego zysku Grupy PKO

PAP
opublikowano: 30-04-2018, 17:22
aktualizacja: 30-04-2018, 17:25

Spółki grupy kapitałowej PKO BP umacniają pozycje w swoich segmentach rynku finansowego, systematycznie rośnie ich wkład do skonsolidowanego zysku Grupy PKO - poinformował w poniedziałek w komunikacie PKO BP. Dodano, że w 2017 r. wypracowały łącznie 456 mln zł zysku netto.

"Spółki Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego odgrywają coraz większą rolę w jej rozwoju, tworząc ekosystem komplementarnych usług finansowych. Dzięki wzrostowi organicznemu, a także selektywnym akwizycjom zwiększają udziały i umacniają pozycje w poszczególnych segmentach rynku" - czytamy.

Jak podkreślono, spółki grupy kapitałowej PKO BP wypracowały w 2017 roku łącznie 456 mln zł zysku netto wobec 206 mln zł osiągniętego przez nie w 2016 roku. "Cała Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała w 2017 roku najwyższy zysk netto w sektorze bankowym, który wyniósł 3,1 mld zł i był o 8 proc. wyższy niż rok wcześniej" - zaznaczono. Dodano, że suma bilansowa grupy kapitałowej PKO BP wzrosła w 2017 roku o ponad 11 mld zł do niemal 300 mld zł, "co oznacza, że dystans do kolejnego pod względem wielkości banku w Polsce istotnie przekracza 100 mld zł" - napisano.

"Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego konsekwentnie się zmienia, inwestuje w rozwój i odpowiedzialnie wdraża nowoczesne technologie, aby umożliwić naszym klientom wygodne zarządzanie finansami w najbardziej odpowiedni dla nich sposób. Tę misję realizujemy w dużej mierze dzięki spółkom naszej grupy" - wskazał cytowany w komunikacie prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło.

W ostatnich latach, jak podkreślono, spółki zależne w ramach grupy wypracowały i systematycznie umacniają pozycje liderów w swoich segmentach rynku. "PKO TFI, które w tym roku zostanie połączone z Gamma TFI, wiedzie prym na rynku funduszy detalicznych z liczbą klientów sięgającą 500 tys. oraz wartością aktywów, która przekroczyła już 27 mld zł" - czytamy. Dodano, że od 2012 roku udział grupy PKO w tym rynku wzrósł z 11 do 18 proc. po pierwszym kwartale 2018 roku. "Łącznie towarzystwa funduszy inwestycyjnych grupy PKO zarządzają obecnie aktywami o wartości 31,7 mld zł (dane na koniec marca 2018)" - podano.

Z kolei PKO Leasing, po ubiegłorocznej fuzji ze spółką przejętą od zagranicznego inwestora, ma 12 proc. udziału w rynku leasingu w Polsce. "Jest bardzo ważnym dostawcą finansowania dla firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, dla których leasing floty, maszyn i urządzeń oraz sprzętu IT jest (...) alternatywą dla kredytu inwestycyjnego" - wskazano.

Jak podano, PKO Bank Hipoteczny "dominuje wśród podmiotów emitujących listy zastawne w Polsce z udziałem w rynku sięgającym 54 proc." "Relacja wyemitowanych listów zastawnych do wartości kredytów hipotecznych wynosi w Polsce 2,4 proc., a w grupie PKO Banku Polskiego 12 proc." - napisano.

W 2017 roku swoją pozycję na rynku usług maklerskich i bankowości inwestycyjnej umocnił także - jak zaznaczono - Dom Maklerski PKO Banku Polskiego, który doradzał spółkom na rynku kapitałowym w transakcjach o łącznej wartości ponad 7,3 mld zł.

"Do grona kluczowych spółek Grupy Kapitałowej dołączyły dwie spółki działające pod marką PKO Ubezpieczenia. Choć w ramach grupy działają od niedawna (spółka życiowa od 2014 r., a majątkowa od 2016 r.), obsługują 1,3 mln klientów, oferując im w sumie gamę 27 produktów" - przypomniano.

Natomiast Kredobank, z centralą we Lwowie, wszedł do grupy 20 największych banków na Ukrainie. Jego zysk w 2017 r. wzrósł o 52 proc., a zwrot na kapitale wyniósł 31 proc.

"Najmłodszą spółką w Grupie Kapitałowej PKO Banku Polskiego jest ZenCard – innowacyjny startup oferujący systemy lojalnościowo-marketingowe na terminalach płatniczych" - napisano.

Dodano, że spółka kieruje swoje produkty zarówno do małych sklepów, restauracji czy punktów usługowych, jak i największych sieci handlowych. W planach ma m.in. uruchomienie aplikacji mobilnej, która umożliwi szybki dostęp do informacji o wirtualnych kartach lojalnościowych czy kuponach promocyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKO BP: rośnie wkład spółek do skonsolidowanego zysku Grupy PKO