PKO BP szacuje możliwość rozpoznania w wynikach za 2020 r. straty netto 2,5-2,6 mld zł

  • PAP
opublikowano: 23-04-2021, 19:37

Bank PKO BP ocenia wstępnie, że rozpozna w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy za rok zakończony 31 grudnia 2020 r. stratę netto w wysokości około 2,5-2,6 mld zł - poinformował bank w piątkowym komunikacie giełdowym.

“Bank ocenia wstępnie, że zdarzenia te wraz z ich następstwami spowodują rozpoznanie w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym grupy Banku za rok zakończony 31 grudnia 2020 r. straty netto w wysokości około 2,5-2,6 mld zł” - czytamy w komunikacie.

fot. REUTERS_Kacper Pempe_FORUM
fot. REUTERS_Kacper Pempe_FORUM

Poinformowano, że potwierdzony uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia z 23 kwietnia 2021 r. zamiar zawierania przez bank ugód z konsumentami, którzy zawarli z bankiem umowy kredytu lub pożyczki zabezpieczone hipotecznie w walutach obcych, “skutkuje zmianami w metodyce oceny i w kwantyfikacji ryzyka prawnego, co zwiększy jego koszty o około 5,6 mld zł”.

Drugie zdarzenie to przedłużający się okres ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wprowadzeniem stanu epidemii oraz jego wpływ na sytuację finansową klientów banku, co będzie skutkować zwiększeniem kosztów ryzyka kredytowego o około 0,3 mld zł.

Wcześniej w piątek Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie PKO BP zdecydowało o utworzeniu funduszu na pokrycie strat związanych z ugodami w sprawie kredytów walutowych; jego wartość to 6,7 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane