PKO BP umożliwił rejestrację firmy przez e-bankowość

opublikowano: 26-01-2018, 12:25
aktualizacja: 26-01-2018, 12:26

PKO Bank Polski przeprowadzi swoich klientów przez proces zakładania działalności gospodarczej. Umożliwił rejestrację nowej firmy w CEIDG poprzez bankowość elektroniczną iPKO.

Połączenie bankowości z e-administracją – wspólny projekt w tym zakresie ogłosiły PKO Bank Polski oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. W efekcie ich współpracy klienci banku mogą już zarejestrować nową firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO i jednocześnie otworzyć rachunek firmowy. Przedstawiciele banku zapewniają, że wypełnienie wniosku jest całkowicie zdalnie i trwa kilka minut. Konieczne jest posiadanie Profilu Zaufanego.

Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes PKO Banku Polskiego
[FOT. ARC]

- Coraz więcej przedsiębiorców szuka możliwości prowadzenia działalności gospodarczej drogą elektroniczną. Rośnie też liczba użytkowników bankowości online, obecnie korzysta z niej ponad 16 mln Polaków. Przyłączenie się banków do systemu CEIDG  buduje nowy rodzaj relacji między administracją, biznesem i bankowością – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Dodała, że w ubiegłym roku w Polsce założono ponad 300 tys. działalności gospodarczych, każdego dnia średnio rejestrowanych jest ok. 1 tys. nowych firm. Jednak wciąż jednym z najczęściej wybieranych sposobów rejestracji biznesu jest „okienko gminy”. Minister zakłada, że przy wykorzystaniu rosnącej popularności elektronicznych kont bankowych droga zakładania firm może zostać skrócona. 

- Nowe rozwiązanie, umożliwiające szybkie otwieranie firmy w serwisie transakcyjnym iPKO to konsekwencja naszej strategii w zakresie cyfryzacji – dodaje Jan Emeryk Rościszewski, wiceprezes PKO Banku polskiego. 

Wniosek o rejestrację firmy udostępniony został w serwisie transakcyjnym banku, w zakładce „e-Urząd”. Należy wypełnić te dane osobowe, które nie zostaną zaciągnięte automatycznie, podać wymagane informacje na temat działalności gospodarczej i wybrać  typ rachunku z oferty banku. Następnie zaakceptować wypełniony formularz kodem autoryzacyjnym. Podpisanie dokumentów odbywa się za pomocą Profilu Zaufanego. Powiadomienia o kolejnych etapach wypełniania wniosku oraz wiadomości z CEIDG będą wysyłane na wskazany przez klienta adres e-mailowy. 

Twórcy systemu zapewniają, że rejestracja działalności w CEIDG, uzyskanie numerów NIP i REGON zajmie maksymalnie jeden dzień roboczy. System pozwala na jednoczesne zgłoszenie płatnika składek ZUS. 

Poprzez iPKO lub Profil Zaufany (eGO) przedsiębiorcy mogą korzystać również z dostępu do PUE ZUS, zgłaszania danych osobowych do GIODO, rejestracji kas fiskalnych, dostępu do Portalu Podatkowego itp. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane