PKO BP utrzyma pozycję lidera, zwiększy płace i zmniejszy zatrudnienie

Polska Agencja Prasowa SA
21-12-2005, 15:31

PKO BP chce utrzymać pozycję lidera na polskim rynku, zwiększyć płace, ale i zmniejszyć o 4,5 tys. osób zatrudnienie - wynika ze strategii PKO BP na lata 2006-2008, którą na środowej konferencji prasowej przedstawił zarząd banku.

PKO BP chce utrzymać pozycję lidera na polskim rynku, zwiększyć płace, ale i zmniejszyć o 4,5 tys. osób zatrudnienie - wynika ze strategii PKO BP na lata 2006-2008, którą na środowej konferencji prasowej przedstawił zarząd banku.

    Prezes PKO BP Andrzej Podsiadło poinformował, że bank będzie co roku zmniejszał zatrudnienie o 1,5 tys. osób. Obecnie bank zatrudnia prawie 34 tys. pracowników. Podsiadło zapewnił, że w kwestii zmniejszania zatrudnienia zarząd "współdziała" ze związkami zawodowymi.

    Podsiadło dodał, że bank chce zmniejszać różnice między wynagrodzeniami w PKO BP a średnią w sektorze bankowym, która jest wyższa. Trzy lata temu średnia różnica wynosiła ok. 30 proc., obecnie jest mniejsza niż 20 proc.

    Podsiadło powiedział, że bank nie przewiduje inwestora strategicznego.

    Wiceprezes PKO BP Kazimierz Małecki poinformował, że bank ma pozostać bankiem uniwersalnym, z nowoczesnymi produktami i obsługą. Bank ma umocnić pozycję lidera w bankowości detalicznej i finansowaniu nieruchomości, oraz uzyskać lepszą pozycję na rynku bankowości korporacyjnej.

    PKO BP chce rozwijać się "organicznie". Oznacza to, że nie będzie dokonywał zakupów na polskim rynku, ale będzie rozwijać ofertę dla własnych klientów i pozyskiwać nowych. Bank chce m.in. być liderem na rynku kart kredytowych, będzie unowocześniał ofertę depozytów i rozbudowywał dodatkową ofertę ubezpieczeniową.

    Podsiadło poinformował, że niezależnie od możliwych konsolidacji w sektorze bankowym - czyli np. spodziewanego połączenia Pekao SA i BPH - bank chce utrzymać mocną pozycję. Nawet jeśli do tej fuzji dojdzie i PKO BP znajdzie się przejściowo na drugiej pozycji w Polsce, będzie chciał odzyskać pierwsze miejsce.

    PKO BP chce też aktywnie uczestniczyć w konsolidacji na polskim rynku finansowym - jest zainteresowany rynkiem funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

    Podsiadło dodał, że nadal trwają rozmowy z Pocztą Polską w sprawie współpracy z Bankiem Pocztowym. PKO BP jest akcjonariuszem Banku Pocztowego.

    W krajach Europy Środkowo-Wschodniej bank zamierza prowadzić ekspansję. "Potencjał naszego banku daje takie możliwości" - powiedział Małecki podkreślając, że PKO BP nie jest słabsze niż prowadzące taką ekspansję węgierski OTP czy austriacki Raiffeisen.

    "PKO BP robi rozpoznanie w kilku krajach" - poinformował Podsiadło. Zarząd nie podał, jakie kwoty może przeznaczyć na akwizycje. Podsiadło poinformował, że w zależności od wartości inwestycji, bank może zaproponować niższą dywidendę (planuje coroczne wypłaty od 20 do 40 proc. zysku netto). Nie wykluczył też podniesienia kapitału akcyjnego w razie potrzeby.

    Obecnie PKO BP czeka na decyzje rządu serbskiego w sprawie krótkiej listy potencjalnych inwestorów dla Vojvodjanska Banka. PKO BP jest wśród zainteresowanych. Ostateczne oferty serbski rząd ma przyjmować do końca lutego.

    W swojej strategii bank będzie dążył do zwiększenia sprzedaży, a także do wzrostu dochodów pozaodsetkowych. Podsiadło wyjaśnił, że możliwe są korekty prowizji, przy czym bank chce pozostać jednym z najtańszych na polskim rynku. Małecki dodał, że różnica między prowizjami w PKO BP a innymi bankami jest tak duża, że jest jeszcze pole do zmian. PKO BP wprowadza nową tabelę opłat od 1 stycznia 2006 r.

    Rada nadzorcza PKO BP przyjęła strategię na lata 2006-2008, 9 grudnia.

    Największym  akcjonariuszem PKO BP jest Skarb Państwa, który posiada 51,59 proc. akcji banku. Pozostałe akcje należą do akcjonariuszy prywatnych. Akcje PKO BP od 10 listopada 2004 są notowane na giełdzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKO BP utrzyma pozycję lidera, zwiększy płace i zmniejszy zatrudnienie