PKO BP: w kolejnych miesiącach systematyczna poprawa sytuacji na rynku pracy

  • PAP
opublikowano: 20-05-2021, 12:46

Fundamentalna sytuacja na rynku pracy będzie się w kolejnych miesiącach systematycznie poprawiać, a otwierająca się gospodarka i rosnąca aktywność generować popyt na pracowników – napisali w czwartek ekonomiści PKO BP w komentarzu do danych GUS o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw.

Zatrudnienie w tym sektorze rdr wzrosło o 0,9 proc. – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny. W kwietniu 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw względem notowanego miesiąc wcześniej zmniejszyło się o 0,2 proc.

"To pierwszy wzrost zatrudnienia (rdr) od kwietnia 2020. Podobnie jak w przypadku wynagrodzeń, wynik jest w dużym stopniu odzwierciedleniem bazy" – napisali ekonomiści PKO BP w komentarzu do danych GUS.

Eksperci banku zwrócili uwagę na spadek zatrudnienia w kwietniu w stosunku do marca tego roku.

"Zdaniem GUS wynikał on ze zmniejszania wymiaru czasu pracy, zakończenia i nie przedłużania umów terminowych, a także rozwiązywania umów o pracę oraz pobierania zasiłków opiekuńczych i chorobowych. Niezależnie od przyczyn tego spadku maj powinien już przynieść wyraźny wzrost zatrudnienia, wspierany przez narastające zapotrzebowanie na pracowników w otwierającym się sektorze usługowym – wskazują na to m.in. analizowane przez nas oferty pracy w portalach z ogłoszeniami" – napisano w komentarzu PKO BP.

GUS podał także dane o wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu 2021 r. wyniosło 5 tys. 805,72 zł, co oznacza wzrost o 9,9 proc. rdr.

"Roczna dynamika była najwyższa od 12 lat, jednak wynika to głównie z efektu bazy statystycznej – w kwietniu 2020, w szczytowym okresie lockdownu, obserwowaliśmy mocne wyhamowanie tempa wzrostu wynagrodzeń, m.in. związane z zastosowaniem instrumentów Tarczy Antykryzysowej" – napisali ekonomiści PKO BP.

Ich zdaniem w kolejnych miesiącach sytuacja na rynku pracy będzie się poprawiać.

"W naszej ocenie fundamentalna sytuacja na rynku pracy będzie się w kolejnych miesiącach systematycznie poprawiać – otwierająca się gospodarka i rosnąca aktywność będą generować popyt na pracowników, który zrównoważy ewentualną redukcję zatrudnienia związaną z zakończeniem okresu rozliczeniowego dla Tarczy Finansowej. Utrzymujące się braki pracowników i sugerowana przez Szybki Monitoring NBP presja na wzrost wynagrodzeń sprawią, że dynamika płac w całym roku będzie się kształtować w przedziale 6-7 proc." – napisano w komentarzu PKO BP.

Ekonomiści PKO BP przewidują, że poprawa na rynku pracy będzie wpływać na poprawę nastrojów konsumentów.

"Badanie koniunktury konsumenckiej pokazało w maju wyraźny spadek obaw związanych z bezrobociem (z -42,5 pkt. do -20,6 pkt.). W połączeniu z oczekiwaną poprawą sytuacji gospodarczej kraju i gospodarstwa domowego oraz obserwowanym wzrostem dochodów widzimy solidne fundamenty dla odbicia konsumpcji. Fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw zwiększył się w kwietniu o 10,9 prioc. rdr w ujęciu nominalnym – był to wzrost, który z nawiązką rekompensuje inflację, w ujęciu realnym dynamika wyniosła 6,3 proc. rdr." – napisano w komentarzu PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane