PKO BP zwiększył wolumeny, oparł się większemu spadkowi marż - analiza

Internet Securities
opublikowano: 14-11-2005, 15:26

Dużo wyższe niż konsensus rynkowy wyniki banku PKO BP to, zdaniem analityków, zasługa m.in. wzrostu wolumenów, niższych rezerw, mniejszego od oczekiwań spadku marż, ale też wyniku na inwestycyjnych papierach wartościowych. Zapowiadany przez zarząd banku dwucyfrowy wzrost zysku netto w całym roku jest, ich zdaniem, możliwy.

Dużo wyższe niż konsensus rynkowy wyniki banku PKO BP to, zdaniem analityków, zasługa m.in. wzrostu wolumenów, niższych rezerw, mniejszego od oczekiwań spadku marż, ale też wyniku na inwestycyjnych papierach wartościowych. Zapowiadany przez zarząd banku dwucyfrowy wzrost zysku netto w całym roku jest, ich zdaniem, możliwy.

Bank PKO BP podał w poniedziałek, że miał 485,42 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej w trzecim kwartale 2005 roku wobec 342,96 mln zł zysku rok wcześniej.

Analitycy oczekiwali średnio 380,3 mln zł skonsolidowanego zysku netto, a ich prognozy wahały się od 360 mln zł do 419 mln zł.

Wynik odsetkowy grupy wyniósł 912,79 mln zł wobec 871,01 mln zł rok wcześniej, natomiast wynik z opłat i prowizji ukształtował się na poziomie 295,38 mln zł wobec 426,59 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

„Wyższy wynik odsetkowy wynika prawdopodobnie z tego, że bank się obronił przed marżą odsetkową, która spadła, ale spadek był niższy niż oczekiwałam. Zysk netto to wypadkowa wyższego wyniku odsetkowego i lepszego wyniku na działalności finansowej”– powiedziała Marta Jeżewska, analityk z Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

„Rezerwy były też trochę niższe niż oczekiwałam, bo w momencie, gdy akcja kredytowa rośnie intensywnie, spodziewałam się, że będzie wytwarzał trochę więcej rezerw niż 53 mln zł” – dodała.

Po trzech kwartałach 2005 roku bank miał 1.372,78 mln zł skonsolidowanego zysku netto, czyli o 14,5% więcej niż rok wcześniej gdy wyniósł 1.199,20 mln zł. Przychody odsetkowe wyniosły odpowiednio 4,3 mld zł wobec 3,88 mld zł.

Na koniec trzeciego kwartału 2005 roku depozyty banku wynosiły 79,2 mld zł i od początku roku zwiększyły się o 5,9 mld zł. W samym trzecim kwartale depozyty wzrosły o 4,2 mld zł.

Kredyty brutto na koniec trzeciego kwartału wyniosły 47,0 mld zł i od początku roku zwiększyły się o 5,9 mld zł, zaś w samym trzecim kwartale zwiększyły się o 2,9 mld zł.

„Koszty zaskoczyły trochę in minus, bo spodziewaliśmy się wyższych, ale nie aż tyle” – powiedziała Jeżewska.

Koszty odsetkowe grupy po trzech kwartałach wzrosły 24,4% w stosunku do takiego samego okresu roku 2004, zaś przychody wzrosły o 8,7%.

Bank podał, że wyższa dynamika kosztów odsetkowych niż przychodów wiązała się ze wzrostem wolumenów depozytowych przy ograniczonych możliwościach obniżania ich oprocentowania.

Doradca inwestycyjny z Domu Maklerskiego Millennium zwrócił uwagę na wynik na inwestycyjnych papierach wartościowych, który w trzecim kwartale wyniósł 204,7 mln zł.

„Wyniki wyglądają na bardzo dobre, ale nie wiadomo, ile bank zarobił na transakcjach na rynku kapitałowym. Nawet gdyby było to 100 mln zł, to ten wynik netto już nie prezentuje się tak bardzo dobrze. Ale cieszy wzrost wolumenów w każdym segmencie rynku i widać, że bank chce o każdy segment walczyć” – powiedział Marcin Materna z DM Millennium.

Prezes PKO BP zapowiedział w poniedziałek dwucyfrowy wzrost zysku netto grupy w 2005 roku. Podobnie myślą analitycy.

„Myślę, że ten dwucyfrowy wzrost jest możliwy w tym roku – moja prognoza to 13% wzrostu zysku netto w tym roku, ale nie wiadomo, jak się będzie zachowywał rynek stóp procentowych” – powiedział Materna z DM Millennium.

Suma bilansowa PKO BP po trzech kwartałach wyniosła 91,3 mld zł, czyli wzrosła o 7,2% w stosunku do końca 2004 roku, kapitały własne wyniosły 8,45 mld zł, czyli były o 5,2% wyższe niż na koniec 2004 roku.

Współczynnik wypłacalności wyniósł 14,85% i był o 3,85 pkt proc. niższy niż na koniec 2004 roku, co było efektem wzrostu działalności kredytowej banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane