PKO/CS zwycięża w rankingu PB

Anna Borys
opublikowano: 07-01-2008, 00:00

W 2007 roku zarządzający przeszli test zmienności koniunktury. Nie wszyscy go zdali

Zwycięzcą rankingu funduszy inwestycyjnych „PB” w 2007 r. został PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek, którym zarządza Tomasz Adamus. W 2007 r. wypracował on stopę zwrotu 37,94 proc. To znacznie lepszy wynik od wicemistrza, czyli Legg Mason Akcji. Jego klienci zarobili w 2007 r. 22,1 proc. Podium funduszy inwestujących na warszawskim parkiecie zamyka Lukas Akcyjny. Wartość jego jednostki inwestycyjnej wzrosła w ubiegłym roku o 16,71 proc. Nie wszystkie produkty jednak wyszły obronną ręką z jesiennej przeceny. Najsłabiej zachowywał się portfel funduszu AIG Subfundusz Akcji. Zakończył on rok na czerwono. Wypracował wynik -3,01 proc. Powodów do zadowolenia nie mają także klienci KBC Akcyjny. Zarobili oni w tym okresie zaledwie 3,49 proc.

W 2007 r. zarządzający przeszli test sprawności. Nie wszyscy zdali. W ostatnich latach na giełdzie dominowały wzrosty. W takich warunkach nietrudno zarabiać. Wszystkie produkty miały wysokie stopy zwrotu. Trudno było wybrać fundusz najlepszy. To się zmieniło 6 lipca. W tym dniu rynek ze szczytu wiosennej hossy zaczął się staczać. Po pierwszej fali przecen przyszła druga w listopadzie. Zarządzający mieli twardy orzech do zgryzienia. Musieli bronić swoich aktywów. To właśnie w takiej sytuacji widać, kto ma najwyższe kompetencje i potrafi podjąć trafne decyzje. Ta sztuka

udała się Tomaszowi Adamusowi. Warto też zauważyć, że zarządza on funduszem małych i średnich spółek,

które najbardziej odczuły fale przecen.

Wśród funduszy zagranicznych najlepszym produktem biorących udział w rankingu „PB” okazała się Arka Akcji Środkowej i Wschodniej Europy. Jego zarządzającym jest Błażej Bogdziewicz. W ostatnim roku wypracował on stopę zwrotu 19,10 proc. Fundusz ten zebrał w naszym rankingu 9,5 pkt. Tuż za nim uplasował się AIG Akcji Chińskich i Azjatyckich ze stopą zwrotu 15,56 proc. Najsłabiej radziły sobie zaś produkty inwestujące na rynku japońskim. PKO/Credit Suisse Małych i Średnich Spółek Japońskich zanotował w 2007 r. stratę 36,29 proc.

Liderem w kategorii funduszy mieszanych po 12 miesiącach rankingu „PB” jest Noble Fund Mieszany. Jego zarządzający Paweł Homiński wypracował stopę zwrotu 18,94 proc. Na drugim miejscu w rankingu „PB” jest SKOK Aktywny Zmiennej Alokacji. Jego klienci zarobili w 2007 r. 11,32 proc. Powodów do zadowolenia nie maja właściciele jednostek ING Subfundusz Budownictwa i Nieruchomości. Stracili oni w ubiegłym roku 6,28 proc.

Najlepszy w kategorii Fundusz Akcji Zagranicznych

19,10

Błażej Bogdziewicz: W ostatnim roku dużo zarobiliśmy na rynku tureckim. Trafioną inwestycją okazał się Garanti Bank. Jego kurs w 2007 r. wzrósł ponad 100 proc. Na warszawskiej giełdzie dobrą inwestycją okazał się BRE Bank.

Najlepszy w kategorii Fundusz Mieszany

18,94

Paweł Homiński: W I półroczu w portfelu, złożonym w 50 proc. z akcji, przeważały papiery małych i średnich spółek. W drugiej połowie roku inwestowaliśmy w blue chipy, ale stanowiły one mniej niż połowę portfela.

Najlepszy w kategorii Fundusz Akcji Krajowych

37,94

Tomasz Adamus: Portfel konstruowaliśmy tak, by oprócz spółek, które miały przynieść wysokie wzrosty, znalazły się także akcje gwarantujące płynność. Istotną część portfela stanowiły w pewnym momencie m.in. spółki z branży budowlanej i zajmujące się sprzedażą detaliczną.

Anna Borys

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / PKO/CS zwycięża w rankingu PB