PKP chcą przekazać samorządom nieużywane dworce w zamian za umorzenie zaległości

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-07-2005, 15:43

PKP chcą przekazać samorządom nieużywane i mało używane budynki dworców kolejowych. W zamian za to spółka chce, żeby samorządy umorzyły jej zaległe podatki od nieruchomości - poinformował we wtorek w Poznaniu członek zarządu PKP Jacek Bukowski. Samorządowcy podchodzą do tego pomysłu sceptycznie.

PKP chcą przekazać samorządom nieużywane i mało używane budynki dworców kolejowych. W zamian za to spółka chce, żeby samorządy umorzyły jej zaległe podatki od nieruchomości - poinformował we wtorek w Poznaniu członek zarządu PKP Jacek Bukowski. Samorządowcy podchodzą do tego pomysłu sceptycznie.

    Projekt dotyczy łącznie 3 tys. dworców w całej Polsce. Połowa z nich jest nieużywana, ponieważ znajdują się one przy liniach, które zostały zlikwidowane. "Liczymy bardzo na to, że samorządy będą w stanie utrzymać te budynki i we właściwy sposób je wykorzystać" - powiedział PAP Bukowski.

    PKP chciałyby, żeby pierwszymi województwami, gdzie będzie realizowany projekt, były województwa wielkopolskie i lubuskie, m.in. dlatego, że na ich terenie do takich przejęć już doszło. We wtorek w Poznaniu odbyła się konferencja "Przywróćmy świetność wielkopolskim dworcom i obiektom kolejowym". Ponad 100 samorządowców z Wielkopolski i Lubuskiego zapoznało się z pomysłem PKP. Jednak większość z nich podchodzi do niego sceptycznie.

    Samorządowcy traktują propozycję PKP jako prośbę o pomoc dla spółki Skarbu Państwa, która jest na skraju bankructwa i "sama nie wie, co zrobić z budynkami, które generują koszty".

    "Problemem jest przede wszystkim nieuregulowany stan prawny tych budynków, brak ksiąg wieczystych, a także trudna do przejścia biurokracja w PKP" - powiedział PAP wójt gminy Babiak (Wielkopolskie) Wojciech Chojnowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / PKP chcą przekazać samorządom nieużywane dworce w zamian za umorzenie zaległości