PKP Energetyka zainwestuje 3,2 mld zł

KAP
opublikowano: 05-10-2017, 14:49
aktualizacja: 05-10-2017, 14:49

Spółka wyda kilka miliardów na projekty zasilania i dystrybucji energii. Zabezpieczy także dostawy budując magazyn energii i ochroni sieć przed oblodzeniem.

PKP Energetyka dwa lata temu trafiła do funduszy CVC Capital Partners. Ten okres poświęciła na restrukturyzację, a obecnie zaczyna inwestycyjną ekspansję.

- Bez dużych inwestycji spółka nie będzie się rozwijała – twierdzi Wojciech Orzech, prezes PKP Energetyka.

Szacuje, że do 2025 r. projekty rozwojowe pochłoną 3,2 mld zł. Najdroższym jest modernizacja układów zasilania (tzw. MUZA II), której wartość jest wyceniana na 1,2 mld zł. Inwestycje w dystrybucję pochłoną 1,6 mld zł, a ponad 300 mln zł  zostanie wydane na projekty IT oraz działania związane z utrzymaniem sieci trakcyjnej w ramach umowy z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi.

Planowane są także inwestycje w innowacje.

- Za 20 mln zł zbudujemy pilotażowy magazyn energii – mówi Piotr Obrycki, odpowiedzialny za projekty badawczo-rozwojowe spółki.

Projekt dofinansuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dzięki niemu spółka przygotuje się na wdrożenie tzw. rynku mocy i zapewni sobie dostawy energii w razie jej niedoboru. PKP Energetyka stara się też sfinalizować rozmowy z PKP PLK dotyczące zamontowania na sieci urządzeń, które przeciwdziałających oszronieniu i oblodzeniu sieci.

Energetyczna firma wdrożyła już także projekt paszportyzacji sieci oraz zarządzania kryzysowego, dzięki czemu na bieżąco monitoruje stan infrastruktury i pracę swoich brygad utrzymaniowych. Pozwala to przeciwdziałać oraz sprawnie usuwać awarie. Wojciech Orzech uważa też, że w przyszłości system może pomóc spółce analizować stan realizacji prac modernizacyjnych na sieci kolejowej i w razie problemów niektórych wykonawców zastępować ich i kończyć kontrakty.

Podobnie wczoraj w „PB” mówił Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, który spodziewa się, że niektórzy wykonawcy nie zdołają wykonać umów, więc Budimex chętnie przejmie kontrakty z drugiej ręki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / PKP Energetyka zainwestuje 3,2 mld zł