PKP: Maksymalnie 800 mln zł ze sprzedaży majątku nieruchomego

Internet Securities
13-06-2005, 16:25

Polskie Koleje Państwowe SA (PKP) mogą uzyskać maksymalnie 800 mln zł ze sprzedaży majątku nieruchomego, powiedział w poniedziałek Zbigniew Szafrański, członek zarządu spółki i dyrektor ds. strategii i rozwoju.

Polskie Koleje Państwowe SA (PKP) mogą uzyskać maksymalnie 800 mln zł ze sprzedaży majątku nieruchomego, powiedział w poniedziałek Zbigniew Szafrański, członek zarządu spółki i dyrektor ds. strategii i rozwoju.

„Z tytułu sprzedaży majątku [nieruchomego – przyp. ISB] przez PKP więcej jak 800 mln zł najprawdopodobniej uzyskać się nie da” - powiedział Szafrański podczas konferencji prasowej. Dyrektor zastrzegł, że jest to wartość bardzo szacunkowa.

Szafrański podkreślił, że ostateczna wartość będzie zależeć od wielu czynników wpływających na ceny nieruchomości w konkretnych przypadkach.

Członek zarządu PKP podał też, że spośród 108 tys. ha gruntów będących w posiadaniu PKP, tylko 15% nadaje się do ewentualnego komercyjnego zagospodarowania. Według niego, z kolei tylko ok. 30 działek można uznać za bardzo atrakcyjne, natomiast na dużo nieruchomości w ogóle może nie być chętnych i w związku z tym ich wartość można szacować na zero.

„Aż 70% ze 108 tys. ha to grunty pod liniami kolejowymi, przeznaczonymi do wniesienia aportem do spółki Polskie linie Kolejowe (PLK), a 15% to grunty pod obiektami, które powinny otrzymać spółki-córki PKP SA” – powiedział.

Przedstawiciele PKP wskazywali, że dużym obciążeniem finansowym dla kolei jest koszt obsługi uwłaszczenia nieruchomości, który pochłania 12-15 mln zł rocznie. „Problemem jest to, że nawet jeśli chcemy nieodpłatnie przekazać zbędny nam majątek, musimy ponieść najpierw koszt jego uwłaszczenia” – stwierdził Szafrański.

Do końca 2006 roku PKP zamierza złożyć wnioski o uwłaszczenie wszystkich działek, natomiast do końca 2007 roku wnieść mienie aportem do swoich spółek córek.

Pod koniec lutego rząd przyjął projekt strategii restrukturyzacji i prywatyzacji PKP. Istotą funkcjonowania PKP w latach 2005-2007 będzie wykonywanie zadań związanych z zarządzaniem aktywami i pasywami spółki oraz realizacja celów restrukturyzacyjnych i prywatyzacyjnych, dotyczących spółek należących do Grupy PKP.

W związku z tym, 1 stycznia 2006 roku PKP SA zostaną przekształcone w Fundusz Mienia Kolejowego. Będzie on następcą prawnym PKP i spółką akcyjną będącą w 100% własnością Skarbu Państwa.

Według wstępnych wyników, grupa PKP zmniejszyła stratę netto w 2004 roku do ok. 1 mld zł

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKP: Maksymalnie 800 mln zł ze sprzedaży majątku nieruchomego