PKP ogłosiły przetarg na dokończenie budowy dworca Kraków Główny

PAP
opublikowano: 06-03-2013, 14:51

PKP SA ogłosiły przetarg na dokończenie budowy nowego dworca kolejowego Kraków Główny. Umowa z dotychczasowym wykonawcą inwestycji, katowicką spółką Budus została zerwana pod koniec zeszłego roku, po opuszczeniu przez firmę placu budowy.

Jak poinformowała spółka w ogłoszeniu o przetargu, poszukiwany wykonawca ma zaprojektować i dokończyć roboty związane z budową dworca kolejowego Kraków Główny, w tym m.in. związane przebudową antresoli nad kasami, na której zlokalizowane są poczekalnie i lokale usługowe. Szacunkowa wartość tych prac to prawie 55 mln zł netto.

Otwarcie ofert nastąpi 15 kwietnia tego roku, a prace powinny się zakończyć w niecałe pół roku po podpisaniu umowy z wykonawcą.

Inwestycję o wartości 130 mln zł, która pierwotnie miała zostać zakończona na EURO 2012, realizowało od listopada 2010 roku Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus SA, które w 2012 r. zostało postawione w stan upadłości likwidacyjnej.

Nowy dworzec kolejowy Kraków Główny będzie usytuowany pod torami i peronami dzisiejszej stacji. Będzie to jeden z najlepiej rozwiniętych węzłów komunikacyjnych w kraju, łączący wiele środków transportu.

Nowy dworzec będzie zintegrowany z przystankami podziemnego tramwaju oraz dworcem autobusowym, z którego odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej i dalekobieżnej. Specjalne pociągi będą go łączyć z lotniskiem Kraków-Balice.

Przestrzeń dla pasażerów zostanie zorganizowana na powierzchni 12 tys. metrów kwadratowych. W holu głównym znajdą się m.in. kasy biletowe, centra obsługi klienta, skrytki bagażowe, miejskie punkty informacyjne, bankomaty, kafejki, kioski prasowe. Na jednym z poziomów zaplanowano poczekalnię dla pasażerów, restauracje i sklepy.

Inwestycja o wartości 130 mln zł jest finansowana ze środków Programu Operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko" Unii Europejskiej. Jest to jeden z trzech, obok Wrocławia i Gdyni, projektów tego typu finansowanych ze środków unijnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane