PKP PLK: ok. 11 mln zł na zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu kolejowym

  • PAP
opublikowano: 08-01-2018, 16:11
aktualizacja: 08-01-2018, 16:12

PKP Polskie Linie Kolejowe zamierzają w tym roku przeznaczyć ok. 11 mln zł na kolejne pojazdy i nowy pociąg ratownictwa technicznego - poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

"PLK podpisały umowę na dostarczenie pociągu, który będzie stacjonował w Łodzi. Wkrótce zostanie także rozstrzygnięty przetarg na zakup pięciu pojazdów szynowo-drogowych" - napisano w komunikacie.

Zarządca kolejowej infrastruktury poinformował, że w ubiegłym roku kupił specjalny pociąg ratownictwa technicznego i 10 pojazdów szynowo–drogowych za ponad 15 mln zł. Nowy sprzęt służy usuwaniu skutków zdarzeń na sieci kolejowej i szybszemu przywracaniu ruchu.

"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym przez działania w obszarze organizacyjnym, technicznym i pracowniczym. Spółka uzupełnia także specjalistyczny sprzęt ratowniczy, który pozwala skracać czas usuwania skutków zdarzeń na torach. Akcje kolejarzy są prowadzone szybciej i bezpieczniej. Dla podróżnych i przewoźników towarów oznacza to ograniczenie zmian w kursowaniu pociągów" – powiedział, cytowany w komunikacie, wiceprezes PKP PLK Marek Olkiewicz.

Kolejowe zespoły ze specjalistycznym sprzętem są rozmieszczone na terenie całego kraju, by jak najszybciej dojechać do miejsc potencjalnych zdarzeń. Obecnie działa 20 zespołów kolejowego ratownictwa technicznego z ponad 500 przeszkolonymi pracownikami. Podstawowe zadania kolejowego ratownictwa technicznego PLK to usuwanie skutków wypadków i zdarzeń kolejowych, które spowodowały przerwę lub ograniczenie w ruchu kolejowym i transport pojazdów kolejowych uszkodzonych w wyniku awarii technicznych do najbliższej stacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane