PKP SA wymówiły Przewozom Regionalnym umowy o wynajem kilkudziesięciu kas

PAP
31-03-2009, 21:15

PKP SA wypowiedziały PKP Przewozom Regionalnym (PR) umowy na wynajem kilkudziesięciu kas, ponieważ spółka nie zapłaciła 23 mln zł. Według PKP PR, dług wynosi 16 mln zł.

Rzecznik Przewozów Regionalnych (PR) Piotr Olszewski potwierdził we wtorek PAP, że PKP SA wymówiła umowy o wynajem kas. "Dzisiaj otrzymaliśmy takie wypowiedzenie z okresem na trzy miesiące" - powiedział.

"Zdecydowaliśmy się na taki ruch (wypowiedzenie umów) dlatego, że Przewozy Regionalne (PR) nie przekazują PKP Intercity należnych jej pieniędzy za sprzedaż biletów, a PKP SA za wynajem tysiąca kas" - powiedział PAP rzecznik prasowy PKP SA Michał Wrzosek.

"W sumie chodzi o ponad 30 mln zł" - wyjaśnił. Zdaniem Wrzoska, zaległości PKP PR wobec PKP Intercity wynoszą 23 mln zł, a wobec PKP SA 8 mln zł.

"W przypadku PKP SA chodzi o zaległości z tytułu wynajmu 1000 kas" - wyjaśnił. Dodał, że jeżeli PKP SA nie zdecydowałaby się na wymówienie umów, to do końca roku straty z tego powodu sięgnęłaby 100 mln zł (łącznie dla PKP Intercity i PKP SA - PAP).

"Nasze zobowiązanie na rzecz PKP Intercity wynoszą nie 23, lecz 16 mln zł" - powiedział PAP rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych Piotr Olszewski.

PKP Przewozy Regionalne to kolejowa spółka transportowa należąca do samorządów województw i obsługująca połączenia lokalne. Została wydzielona z PKP w grudniu 2008 roku. Wtedy też wszystkie pociągi międzywojewódzkie wraz z obsługującym je personelem, taborem i pozostałym majątkiem, przekazano do PKP Intercity.

Jak twierdzi PKP SA, Przewozy Regionalne były informowane o zaległościach zobowiązaniach - 18 lutego i 23 marca br. roku. Natomiast w połowie marca 2009 przedstawiciele PKP SA spotkali się w tej sprawie z marszałkami województw.

"Rozmowy nie przyniosły efektów" - powiedział Wrzosek.

Zdaniem rzecznika PR, spółka nie może przekazać PKP Intercity pieniędzy, gdyż nie ma do tego podstawy prawnej. "Jesteśmy z PKP Intercity w trakcie negocjacji umowy regulującej tę sprawę" - powiedział. Dodał, że Przewozy Regionalne przekazały swoje stanowisko i teraz czekają na odpowiedź.

Aby rozwiązać problem i zmniejszyć dysproporcję w wysokości wzajemnych świadczeń wynikających ze sprzedaży biletów jednego przewoźnika w kasie drugiego przewoźnika PKP SA zdecydowała, że na największych dworcach kolejowych w Polsce powstaną 42 nowe kasy PKP Intercity.

"Utworzone one zostaną w miejsce kas, które obecnie są wykorzystywane przez spółkę Przewozy Regionalne" - czytamy w informacji prasowej PKP SA.

Przewozy Regionalne posiadają dziś około 1,2 tys. kas, a PKP Intercity ma ich 330. "Po +korekcie+ PR będą miały około 1 150 tys., a PKP Intercity 372 kasy" - czytamy w informacji prasowej PKP SA.

Jak zapewniła spółka, w nowych kasach PKP Intercity będzie można kupić także bilety na pociągi spółki Przewozy Regionalne. Nowe kasy powstaną m.in. na dworcach we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Toruniu i Lublinie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / PKP SA wymówiły Przewozom Regionalnym umowy o wynajem kilkudziesięciu kas