Czytasz dzięki

PKP wyda miliard na nowe pociągi

  • Materiał partnera
opublikowano: 21-08-2019, 15:20

PKP Intercity podpisało z Stadler Polska umowę na dostawę i późniejsze utrzymanie 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych - informuje spółka.

Wartość nowego zamówienia PKP Intercity wynosi 1 mld zł. Tyle spółka zapłaci za 12 fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych  typu FLIRT, które dostarczy firma Stadler Polska. Umowa obejmuje też usługę utrzymania pociągów przez kolejnych 15 lat. 

- To niezwykle ważna umowa dla PKP Intercity, która przybliża spółkę do zapewnienia kolei bezpiecznej, komfortowej i punktualnej – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Nowe pociągi będą przeznaczone do realizacji międzywojewódzkich przewozów pasażerskich na terenie całej Polski. Wstępne plany zakładają skierowanie pojazdów na trasy Szczecin-Lublin, Szczecin-Kraków i Kraków-Lublin, co ma pozwolić na stworzenie jednolitego standardu przy wykorzystaniu obecnie posiadanego taboru na takich ciągach jak Gdynia-Łódź-Kraków/Przemyśl, Kraków-Warszawa-Olsztyn, Olsztyn-Warszawa-Bielsko-Biała i Bielsko-Biała-Łódź-Gdynia.

Kontrakt PKP Intercity na zakup 12 pociągów jest częścią największego programu inwestycyjnego w historii spółki. 

- Nie możemy się już doczekać czasu, kiedy na tory zaczną masowo wyjeżdżać kolejne nowe lub zmodernizowane składy – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Świeżo zakupione pociągi będą w stanie osiągnąć prędkość 160 km/h. Będą także wyposażone w system ETCS zapewniający wysokie bezpieczeństwo podróży.  Pasażerowie skorzystają w nich z licznych udogodnień, m.in. z klimatyzacji, gniazdek elektrycznych, wzmacniaczy sygnału GSM/LTE i bezprzewodowego internetu. W czasie podróży PKP Intercity będzie mogło zaproponować ofertę gorących i zimnych dań oraz napojów, serwowanych zarówno do zajmowanego przez pasażera miejsca, jak i w części gastronomicznej. W tej ostatniej zaplanowano m.in. miejsca siedzące, przestrzeń do podwieszenia niewielkiego bagażu pod stolikami i wieszaki na ubrania. Nowe jednostki będą monitorowane, przewidziano w nich także przestrzeń do przewozu rowerów. Ponadto pociągi będą dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i będą wyposażone m.in. w windy ułatwiające wsiadanie podróżnym na wózkach, a także toalety z przewijakami dla niemowląt. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane