PKPP i IBnGR pozytywnie oceniają pomysł obniżenia podatku VAT

30-11-2004, 14:16

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP) oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) pozytywnie ocenili rządowy pomysł obniżenia podstawowej stawki VAT do 19% z 22%.

W poniedziałek wicepremier Jerzy Hausner zapowiedział możliwość obniżenia tej stawki pod warunkiem zlikwidowania stawek preferencyjnych, a pozostawienia jedynie preferencyjnej stawki 7% na artykuły żywnościowe.

Obecnie w Polsce obowiązuje 22% podstawowa stawka podatku od towarów i usług (VAT), a także dwie stawki preferencyjne – 0% i 7%.

„Witamy z zadowoleniem taką informację. Uważamy, że oszczędności będą bardzo duże i zasili to w sposób istotny budżet, ale czekamy na dane (jakie będą oszczędności, a jakie koszty)” – powiedziała Małgorzata Krzysztoszek, dyrektor departamentu eksperckiego PKPP, podczas wtorkowej konferencji prasowej.

„Sądzę, że rząd wyciągnął wnioski z obniżki podatku CIT, bo to przyczyniło się do zwiększenia przychodów do budżetu i myślę, że, patrząc na ten przykład, rząd wyobraża sobie, iż tak będzie w przypadku VAT i ja to popieram” – powiedział Bohdan Wyżnikiewicz, wiceprezes IBnGR. (ISB)

bas/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKPP i IBnGR pozytywnie oceniają pomysł obniżenia podatku VAT