PKPP: Kontrolerzy nie przestrzegają przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-02-2005, 13:47

Instytucje kontrolne nie przestrzegają zapisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która miała ułatwić życie przedsiębiorcom - uważają eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

Instytucje kontrolne nie przestrzegają zapisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która miała ułatwić życie przedsiębiorcom - uważają eksperci Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan.

    Prezes PKPP Henryka Bochniarz powiedziała w środę na konferencji prasowej, że zapisy ustawy o swobodzie działalności szczególnie omijają inspekcję handlową, sanitarną, jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, które przeprowadzają kontrole w trybie ustaw na podstawie, których działają. PKPP oceniło negatywnie projektynowelizacji tych ustaw.

    Ustawa miała - w opinii Bochniarz - m.in. ucywilizować liczbę i sposób przeprowadzania kontroli w przedsiębiorstwach. Jej zdaniem, instytucje kontrolne (jest ich 40 - PAP) nie kierują się przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, lecz przepisami nieznowelizowanych ustaw, na podstawie których działają.

    Jak podkreśliła Bochniarz, ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wyraźnie stanowi, że wszystkie organy administracji publicznej kontrolują przedsiębiorców na zasadach określonych w tej ustawie i zapisy innych ustaw stosuje się tylko tam, gdzie nie ma w niej stanowczych uregulowań.

    Niepokój pracodawców budzi również podejście resortu finansów do zapisów dotyczących wiążącej interpretacji prawa podatkowego. Jak powiedziała Bochniarz, ministerstwo za wszelką cenę próbuje ograniczyć działanie tego zapisu.

    PKPP skrytykowała również kolejną próbę zwiększenia obciążeń najmniejszych przedsiębiorców z powodu podniesienia składki na ZUS. Przedsiębiorcy przypomnieli, że na 15 lutego zaplanowano sejmową debatę nad rządowym projektem ustawy o podniesieniu składki na ZUS.

    Zdaniem pracodawców, pomysł ten ma na celu sfinansowanie deficytu budżetowego i jest sprzeczny z deklaracjami rządu o wspieraniu małej i średniej przedsiębiorczości.  Sejm znowelizował pod koniec listopada 2004 r. ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, rozszerzając definicję małych i średnich przedsiębiorstw i zwiększając tym samym krąg podmiotów uprawnionych do otrzymania środków z funduszy pomocowych UE.

    Ustawa stanowi m.in., że przedsiębiorca ma prawo uzyskać w jego indywidualnej sprawie pisemną informację od władz podatkowych o zakresie stosowania prawa podatkowego i nie może być obciążany "jakimikolwiek daninami publicznymi, sankcjami finansowymi lub karami w zakresie, w jakim zastosował się do uzyskanejinterpretacji".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane