PKPP "Lewiatan": Koniunktura w gospodarce jest dobra

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-03-2006, 14:34

Koniunktura gospodarcza jest dobra i  korzystne warunki dla funkcjonowania przedsiębiorstw utrzymają sięprawdopodobnie do końca tego roku - poinformował na konferencji prasowej w środę ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" Stanisław Kubielas.

Koniunktura gospodarcza jest dobra i  korzystne warunki dla funkcjonowania przedsiębiorstw utrzymają sięprawdopodobnie do końca tego roku - poinformował na konferencji prasowej w środę ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan" Stanisław Kubielas.

    Lewiatan ogłosił w środę comiesięczny indeks biznesu. W marcu br. odnotowano jego poprawę o 1 pkt - indeks wzrósł do 54 pkt, a indeksy - roczny i półroczny pozostały na dotychczasowym wysokim poziomie - odpowiednio - 65 i 61 pkt.

    Kubielas zaznaczył, że wysoki wskaźnik indeksu rocznego, sugeruje, że przyspieszenie gospodarki, które miało miejsce pod koniec 2005 roku utrzymuje się, a tym samym zniknęły obawy jakie pojawiły się na początku tego roku o czasowym przyhamowaniu tempa wzrostu gospodarczego.

    Ekspert zwrócił uwagę, że wyniki I kwartału 2006 r. wskazują, że następuje ożywienie popytu konsumpcyjnego. Na jego dynamikę  wpływa utrzymujący się już kolejny miesiąc wysoki realny wzrost funduszu wynagrodzeń.

    Dodał, że Lewiatan odnotowuje też silny wzrost inwestycji o czym świadczy wzrost kredytów zaciąganych przez przedsiębiorstwa.

    Ekspert PKPP "Lewiatan" Jeremi Modrasewicz, zwrócił uwagę, że na bardzo dobrym poziomie utrzymują się finanse przedsiębiorstw, zwłaszcza pod względem płynności i rentowności.

    Obecnie średnia rentowność polskich firm nieco się pogorszyła w stosunku do 2005 roku, ale stale jest wysoka i wynosi ok. 5 proc. - zaznaczył Mordasewicz. Jego zdaniem, do końca tego roku rentowność spadnie, ale będzie jeszcze "atrakcyjna" , tj. wyniesie ok. 4 proc.

    Według ekspertów, płynność finansowa firm utrzymuje się obecnie na poziomie niemal 32 proc., podczas gdy optymalny poziom wynosi w granicach 20-21 proc. W ich opinii, płynność ta jest zbyt wysoka, co oznacza, że przedsiębiorstwa obawiają się przyszłości, tj. do końca nie wiedzą w co mają inwestować. Istnieje więc obawa, żefirmy zaczną przejadać zapasy np. poprzez zwiększenie wypłaty dywidend lub podniesienie płac.

    Tadeusz Chróścicki z Rządowego Centrum Badań Strategicznych podkreślił, że pojawiły się korzystne warunki dla wzrostu gospodarczego. Jego zdaniem, inflacja będzie poniżej zakładanej w ustawie budżetowej (2,5 proc.) i w pierwszym półroczu tego roku zbliży się nawet do poziomu zerowego.

    W opinii Chróścickiego, wyższy niż planowano będzie wzrost PKB, ukształtuje się on prawdopodobnie na poziomie 5 proc. w pierwszym półroczu tego roku.     

    Najgorzej w marcu br. wypadły indeksy polityczne, osiągnęły one najniższe notowania od trzech lat, co oznacza, że obecna niestabilność sceny politycznej traktowana jest jako szczególne zagrożenie dla zrównoważonego wzrostu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKPP "Lewiatan": Koniunktura w gospodarce jest dobra