PKPP Lewiatan krytykuje projekt MF dot. zmian w podatku dochodowym

PAP
opublikowano: 15-02-2013, 15:24

Eksperci Polskiej Konfederacji Przedsiębiorców Prywatnych Lewiatan skrytykowali w piątek podczas spotkania z dziennikarzami rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Finansów w najnowszym projekcie zmian do ustaw o podatku dochodowym.

Projekt - datowany na 12 lutego br. - jest obecnie na etapie konsultacji społecznych.

Andrzej Nikończyk, pełniący funkcję przewodniczącego Rady Podatkowej PKPP Lewiatan powiedział, że to kolejny projekt, po wcześniejszym z 24 sierpnia 2012 r., w którym MF czyni zakusy na korzystne reguły opodatkowania akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych (SKA). Jednak nowy projekt jest - jego zdaniem - o wiele groźniejszy dla przedsiębiorców, ponieważ ministerstwo proponuje w nim także pogorszenie sytuacji wspólników spółek komandytowych.

Ekspert Lewiatana przypomniał, że obecne przepisy dotyczące opodatkowania SKA są pewnego rodzaju ulgą inwestycyjną dla polskich przedsiębiorców. Stąd popularność SKA, których obecnie jest w Polsce około trzech tysięcy. Popularność ta wzrosła po uchwale siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2012 r. (sygn. II FPS 1/11), w której NSA uznał, że akcjonariusz SKA płaci podatek dochodowy dopiero w dniu, w którym otrzyma dywidendę, a nie wcześniej w formie zaliczki.

Nikończyk wyjaśnił, że dzięki temu akcjonariusze mogli inwestować pieniądze przez cały okres, aż do momentu, kiedy należało zapłacić podatek. Przypomniał, że taką korzystną interpretację przepisów potwierdził też minister finansów w interpretacji ogólnej z 11 maja 2012 r.

Ekspert wyjaśnił, że zgodnie z najnowszym projektem nie tylko SKA, ale także zwykłe, bardzo popularne w Polsce spółki komandytowe będą płaciły podatek CIT. W praktyce oznacza to, że podatek dochodowy po wejściu w życie nowych rozwiązań będą płacić zarówno wspólnicy spółek komandytowych oraz SKA, jak też i same spółki. Będzie to sytuacja identyczna, jak obecnie w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych.

Zdaniem eksperta Lewiatana rozwiązanie proponowane przez MF jest w czasach kryzysu gospodarczego zaskakujące. W jego przekonaniu przedsiębiorcy wybiorą bardziej opłacalne i tańsze formy prowadzenia działalności gospodarczej i w efekcie MF nie zbierze zakładanej kwoty podatku z proponowanych obecnie zmian. W jego ocenie projekt wprowadza też chaos do polskiego prawa podatkowego, dlatego - jak podkreślił - należy mieć nadzieję, że ulegnie modyfikacjom i ministerstwo zrezygnuje przynajmniej z planu podwójnego opodatkowania spółek komandytowych.

Z kolei Rafał Ciołek i Rafał Iniewski skrytykowali inne proponowane przez MF rozwiązanie - zgodnie z którym firmy będą mogły przekazywać 1 proc. CIT na rzecz wskazanych przez nie jednostek naukowych. Zdaniem Iniewskiego z rozwiązania nie wynika, jakie korzyści mieliby mieć sami przedsiębiorcy z dokonania takiego odpisu.

Według ekspertów Lewiatana tak ważny projekt zmian powinien podlegać szerszym konsultacjom i 15 dni na złożenie uwag do niego to zdecydowanie zbyt krótki okres. Jednak najniebezpieczniejszy jest - w ich przekonaniu - proponowany bliski termin wejścia w życie 1 styczeń 2014 r. Zdaniem Nikończyka na przygotowanie się do tak istotnych zmian polscy przedsiębiorcy potrzebują o wiele więcej czasu.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane