PKPP Lewiatan: Nie pogarszać praw podatników

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 06-11-2006, 11:57

Poprawki do nowelizowanej ustawy podatkowej spowodowały istotną jej zmianę, która jest wyraźnie niekorzystna dla podatnika.

27 października Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa. Nowa ustawa istotnie różni się od pierwotnej wersji, opracowanej z udziałem ekspertów zewnętrznych. Nagłe poprawki do nowelizowanej ustawy spowodowały istotną jej zmianę, która jest wyraźnie niekorzystna dla podatnika. Kolejny raz zawiodła idea dialogu i partnerstwa społecznego.

Projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa powstał w marcu 2006 r. Miała ona stanowić istotny przełom, poprzez zwiększenie praw podatnika wobec administracji skarbowej. Pracom nad projektem towarzyszyły liczne kompromisy równoważące interesy fiskusa i podatnika.

Podczas wiosennej konferencji prasowej minister finansów do wiodących elementów tzw. reformy podatkowej zaliczył m.in. instytucję solidnego podatnika oraz centralizację wydawania wiążących interpretacji.

Po zakończeniu prac w Ministerstwie Finansów projekt został poddany w kwietniu 2006 r. konsultacjom społecznym. Uczestniczyli w nich również członkowie i eksperci Lewiatana. Uznaliśmy, że projekt jest w większości zgodny z ustaleniami zespołów eksperckich, jednak odzewu w Ministerstwie Finansów nie znalazły istotne uwagi doprecyzowujące nowe regulacje. MF nie uzasadniło również, dlaczego poprawki te nie zostały przyjęte (czym złamało przepisy ustawy o organizacjach pracodawców).

- Dodatkowo Ministerstwo dołożyło kilka przepisów niekorzystnych dla podatników, nie informując społeczeństwa o dokonanych poprawkach (m.in. pozwalających w istocie nie wydawać wiążących interpretacji w terminie). Następnie w toku prac sejmowych nad tzw. poprawkami poselskimi dołożono kilkanaście poprawek (część w toku prac komisji, a 9 poprawek w trakcie drugiego czytania) – powiedział Rafał Iniewski, Szef Rady Podatkowej przy PKPP Lewiatan.

- W ciągu kilkunastu godzin dokonano tak radykalnej zmiany projektu ustawy, że zmienił on swój charakter: z umiarkowanie korzystnego dla podatników na per saldo niekorzystny – dodał Rafał Iniewski. W istocie uchwalono projekt ustawy zupełnie odbiegający od pierwotnej wersji. W nowej ustawie nie ma instytucji solidnego podatnika, o którą spierano się na przez wiele miesięcy. Centralizacja wiążących interpretacji, które miały być wydawane przez jeden ośrodek grupujący najlepszych urzędników, ekspertów i przedstawicieli nauki, prawdopodobnie nie będzie miała miejsca z uwagi na wprowadzony w Sejmie przepis umożliwiający ministrowi finansów delegowanie uprawnień do wydawania wiążącej interpretacji na inne organy.

Poprawki wprowadzane samodzielnie przez ministerstwo po konsultacjach społecznych nie były przedstawiane na forum publicznym; nie przedstawiono do nich uzasadnienia. - Tym samym dialog społeczny na tym etapie nie był w praktyce możliwy – powiedziała Magdalena Garbacz, ekspert prawny PKPP Lewiatan.

Poniżej przedstawiamy cztery najważniejsze i groźne dla podatnika zmiany (niekorzystnych poprawek do ustawy wprowadzono o wiele więcej):

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKPP Lewiatan: Nie pogarszać praw podatników