PKPP Lewiatan: państwo powinno bardziej sprzyjać małym firmom

DI, PAP
opublikowano: 03-10-2007, 15:24

Państwo powinno bardziej wspierać małe firmy w  płaceniu podatków, a wprowadzając zmiany w prawie podatkowym dać im czas na  zapoznanie się z nowymi przepisami - uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) "Lewiatan".

W środę na konferencji prasowej przedstawiciele PKPP zaprezentowali przygotowany przez Radę Podatkową przy "Lewiatanie" almanach podatkowy dla rządzących. To zbiór wytycznych dla rządzących i aspirujących do rządzenia, które będą sprzyjać poprawie systemu podatkowego w Polsce.

Zdaniem przewodniczącego Rady Rafała Iniewskiego, prawo podatkowe w Polsce powinno być bardziej przyjazne dla przedsiębiorców oraz konkurencyjne w Europie, by przyciągało inwestorów z krajów Unii Europejskiej.

Jak wyjaśnił, przyjazny system podatkowy dla przedsiębiorcy to taki, w którym podatnik koncentruje się na prowadzeniu działalności gospodarczej i czuje się bezpieczny wobec prawa. Dodał, że w Polsce należy zmienić prawo podatkowego, tak aby jego koszty stosowania były jak najniższe.

Rada uznała, że państwo powinno bardziej wspierać małych podatników. Obecnie koszty stosowania przepisów podatkowych dla małych przedsiębiorców sięgają do 30 proc. wartości należnego podatku, natomiast w przypadku dużych firm - tylko 2 proc. Ich zdaniem, koszty kontaktu podatnika z urzędem skarbowym można obniżyć przez stosowanie elektronicznych kont skarbowych i poczty e-mailowej.

"Polski obywatel nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić, kiedy zobowiązania podatkowe ulegają przedawnieniu. Podatnik jest zobowiązany archiwizować dokumentację podatkową +na zawsze+. Powoduje to niepewność obrotu i dodatkowe koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Należy uporządkować definicje ustawowe w zakresie okresów przedawnień" - uważa Rada.

W opinii Konfederacji, zmiany przepisów podatkowych w Polsce wprowadzane są często bez vacatio legis. "Obywatele, w szczególności przedsiębiorcy, powinni mieć zagwarantowany odpowiedni czas na zapoznanie się (z nowymi propozycjami - PAP) i przygotowanie do skutków, które wynikają z nowych przepisów" - podkreśla organizacja przedsiębiorców.

Iniewski powiedział, że zmiany w prawie podatkowym wynikają najczęściej z potrzeb fiskalnych państwa lub są efektem ustępstw wobec żądań różnych grup społecznych. Według niego, potrzebna jest instytucja, która oceniałaby stosowanie prawa podatkowego w naszym kraju. Wnioski płynące z tej analizy - jak podkreślił - byłyby podstawą do zmian w tym prawie. Taki monitoring stosuje m.in. Australia i Kanada.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / PKPP Lewiatan: państwo powinno bardziej sprzyjać małym firmom