PKPP Lewiatan: Plany podatkowe MF nie zreformują systemu podatkowego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-02-2006, 14:30

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan ocenia, że Ministerstwo Finansów zaproponowało wiele korzystnych zmian podatkowych dla przedsiębiorców, ale nie oznacza to reformy systemu podatkowego.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan ocenia, że Ministerstwo Finansów zaproponowało wiele korzystnych zmian podatkowych dla przedsiębiorców, ale nie oznacza to reformy systemu podatkowego.

    "Oczekujemy spójnej koncepcji zmian rozpisanej na lata" - powiedziała ekspert PKPP Lewiatan Magdalena Garbacz na poniedziałkowej konferencji prasowej. "W propozycji ministerstwa zabrakło wielu rzeczy, wiele jest powiedzianych hasłowo. Traktujemy to jako propozycję zmian, nie jako reformę systemu podatkowego" - dodała.

    Według niej, przedsiębiorców cieszy zapowiedź obniżania kosztów pracy, ale zaproponowane obniżenie składki rentowej z 13 do 10 proc. to zbyt mało. W ramach obniżki kosztów pracy MF zaproponowało obniżenie składki rentowej o 3 pkt proc. - z 13 do 10 proc.

    Garbacz pozytywnie oceniała zaproponowaną likwidację tzw. kaucji gwarancyjnej dla podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą, co postulowali przedsiębiorcy. Jednak niepokoi ją zapowiedź wprowadzenia innych zabezpieczeń, jak np. gwarancji bankowej. Według niej, oczekiwanym rozwiązaniem jest też zapowiedź wykazywania VAT od importu towarów w deklaracji podatkowej. Zwiększy to atrakcyjność naszego kraju dla inwestorów.

    Pozytywnie odniosła się też do zapowiedzi odliczenia pełnej kwoty VAT przy zakupie samochodu osobowego do celów działalności gospodarczej. Dodała, że brak jest jednak jakichkolwiek rozwiązań jeśli chodzi o rozliczanie paliwa.

    Ekspert PKPP skrytykowała natomiast brak nowych rozwiązań w kwestii tzw. ulgi na złe długi. Ulga ta stanowi, że podatnik może odzyskać podatek VAT odprowadzony od transakcji, za którą nie otrzymał zapłaty. Jednak obecnie ulga ta jest obwarowana tak licznymi warunkami, że w praktyce nie jest prawie wcale stosowana.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane