PKPP Lewiatan: Rząd nie chce zwrotu VAT na materiały budowlane

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-04-2005, 17:09

Rząd nie chce wprowadzenia zwrotu podatku VAT na materiały budowlane, który zrekompensowałby inwestorom wzrost stawki VAT-u po wejściu do UE, ponieważ obawia się, że spowodowałoby to znaczy ubytek w budżecie państwa - uważa Ryszard Kowalski z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Rząd nie chce wprowadzenia zwrotu podatku VAT na materiały budowlane, który zrekompensowałby inwestorom wzrost stawki VAT-u po wejściu do UE, ponieważ obawia się, że spowodowałoby to znaczy ubytek w budżecie państwa - uważa Ryszard Kowalski z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. 

"Społeczeństwo ma prawo czuć się oszukane, bo rząd zapowiadał, że wzrost podatku na materiały budowlane zostanie zneutralizowany. Tymczasem rząd nie chce zwrotu podatku, ale nie ma odwagi tego przyznać" - powiedział Kowalski na wtorkowej konferencji prasowej.

Przypomniał, że od 1 maja 2004 r. stawka VAT na materiały budowlane wzrosła z 7 do 22 proc. Rząd zapowiadał, że w niedługim czasie zaproponuje sposób zwrotu podatku, co zneutralizowałoby skutki wzrostu stawki VAT na materiały budowlane. Jednak dotychczas brak jest takich propozycji.

Na brak poparcia rządu skarżyli się też obecni na konferencji posłowie Jerzy Polaczek (PiS) i Zbigniew Janowski (SLD) z sejmowej komisji infrastruktury. Przypomnieli, że od ponad roku w Sejmie znajdują się dwa poselskie projekty ustaw, przewidujące zwrot niektórych wydatków związanych z budownictwem. Projekty te nadal czekają na skierowanie do drugiego czytania.

"Rząd obawia się, że wprowadzenie zwrotu spowoduje znaczny wypływ pieniędzy z budżetu, ponieważ nie wiadomo, ile osób miałoby prawo do takiego zwrotu" - uważa Janowski.

Według PKPP Lewiatan, w trakcie prac sejmowych rząd zarzucił poselskim projektom ustaw, że zezwalają na możliwość otrzymywania zwrotu podatku przez osoby, które korzystały z tzw. dużej ulgi budowlanej. Rząd uznaje też za niewłaściwe przyznanie prawa do zwrotu za wszystkie inwestycje mieszkaniowe. W jego opinii, np. budowa mieszkań na wynajem nie powinna być wspierana przez budżet państwa.

Do chwili nadania tej depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza ministra finansów w tej sprawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / PKPP Lewiatan: Rząd nie chce zwrotu VAT na materiały budowlane