PKPP Lewiatan: trwałe ożywienie koniunktury

DI, PAP
opublikowano: 05-11-2007, 14:50

Obliczany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan Indeks Biznesu w październiku miał 76 pkt. w ujęciu rocznym i 77 pkt. w ujęciu kwartalnym. Zdaniem Lewiatana, poziom indeksu wskazuje na trwałe ożywienie koniunktury.

Eksperci PKPP uznają, że stabilne notowania indeksów wskazują na trwały charakter ożywienia koniunktury, która nie reaguje na zawirowania na międzynarodowych rynkach ani na zmiany polityczne.

"Mamy do czynienia z dobrą i w miarę trwałą koniunkturą. Niewiele wskazuje na to, by czwarty kwartał był gorszy" - podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej ekspert PKPP Lewiatan Stanisław Kubielas.

Eksperci uznali, że wrześniowe osłabienie dynamiki produkcji sprzedanej można uznać za przejściowe. Z kolei popyt krajowy jest na dobrym poziomie dzięki wzrostowi płac i wydatkom inwestycyjnym firm.

Główny ekonomista Raiffeisen Banku Jacek Wiśniewski powiedział, że żadne prognozy nie mówią o spowolnieniu polskiego wzrostu gospodarczego poniżej 3 proc. Jego zdaniem, wzrost gospodarczy przekraczający 3 proc. może trwać cztery lata.

Wiśniewski przypomniał, że najdłuższy pełny cykl koniunkturalny trwał w USA 120 miesięcy. W Polsce obecny cykl rozpoczął się w 2002 r i trwa ok. 60 miesięcy. To tyle, co przeciętna długość cyklu gospodarczego w USA (57 miesięcy).

"My ten cykl możemy mieć wydłużony, bo mamy quasi plan Marshalla" - podkreślił Wiśniewski, zwracając uwagę na napływ środków unijnych do Polski.

Jego zdaniem, państwo może przeciwdziałać niekorzystnemu dla eksporterów umacnianiu się kursu złotego obniżkami innych kosztów działania firm - np. kosztów pracy.

Indeksy szczegółowe obliczane przez PKPP Lewiatan zachowały się stabilnie - z wyjątkiem indeksu politycznego, oceniającego wpływ czynników politycznych, który wzrósł po wyborach do rekordowego poziomu - 40 pkt. w ujęciu kwartalnym. Przedsiębiorcy oczekują od rządu korzystnych działań dla gospodarki.

Indeks popytu globalnego, oceniający konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne, spadł w ujęciu kwartalnym o 2 pkt., do 90 pkt., a w ujęciu rocznym pozostał na poziomie 93 pkt.

Indeks finansów, oceniający rentowność i płynność finansową firm, zmiany podaży kredytu i stopy procentowej, utrzymał się na poziomie 58 pkt. w ujęciu rocznym. W ujęciu kwartalnym spadł o 1 pkt. do 58 pkt.

Indeks makroekonomiczny utrzymał poziom 86 pkt. w ujęciu kwartalnym, a indeks roczny wzrósł o 3 pkt. do 88 pkt.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz ekonomistów, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt. odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. PKB rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKPP Lewiatan: trwałe ożywienie koniunktury