PKPP Lewiatan: utrzymanie inflacji na poziomie 2,3 proc. może wymagać podwyżek stóp

13-06-2007, 17:52

Utrzymanie inflacji na poziomie 2,3 proc. przyjętym w założeniach do projektu budżetu na 2008 r., może wymagać podwyżek stóp procentowych - oceniła w środę Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP). Zgodnie z założeniami przedstawionymi we wtorek, dochody mają wynieść 241,6 mld zł, a wydatki - 271,6 mld zł, przy deficycie 30 mld zł. PKB ma  wynosić 5,7 proc., a średnioroczna inflacja - 2,3 proc.

Eksperci Lewiatana podkreślają, że główne czynniki ryzyka dla zarysowanego scenariusza makroekonomicznego na rok 2008 zostały przedstawione w sposób kompletny. Chociaż - jak dodają - wydaje się, że Ministerstwo Finansów nie docenia ryzyka gwałtownego wzrostu presji inflacyjnej w okresie boomu gospodarczego.

Zacytowana w komunikacie przesłanym w środę PAP prezydent PKPP Lewiatan, Henryka Bochniarz jest natomiast rozczarowana założeniami do projektu, ponieważ jej zdaniem przy tej wersji budżetu zostanie zmarnowany kolejny rok wyjątkowo korzystnej koniunktury, dzięki której można byłoby uporać się z nadmiernym deficytem finansów publicznych.

Lewiatan uważa, że utrzymanie deficytu budżetu państwa na poziomie 30 mld zł trudno jest uznać nawet za program minimum.

"Jest wątpliwe, aby ten budżet przybliżył nas do zakończenia procedury nadmiernego deficytu zastosowanego przez Komisję Europejską. Nie przybliża nas zatem także do przyjęcia euro. Komisja weźmie zapewne pod uwagę fakt, że deficyt sektora finansów publicznych obniża się w Polsce wyłącznie dzięki dobrej koniunkturze, czyli czynnikom cyklicznym, zamiast reformom strukturalnym" - zwracają uwagę eksperci.

Według Lewiatana 2008 rok zapowiada się jako słabszy pod względem przyrostu zatrudnienia i dynamiki wyników gospodarczych firm.

W odniesieniu do wydatków państwa zamieszczony materiał jest skąpy, więc - podkreśla Lewiatan - nie da się wiele o nich powiedzieć, poza tym, że ich dynamika, wliczając wydatki ze środków unijnych na realizacje programów, ma wynieść 4,9 proc.

"Wydatki budżetu państwa są rozdęte, więc w okresie świetnej passy gospodarczej powinny rosnąć co najwyżej w tempie przewidywanej inflacji. Do wzrostu wydatków przyczyni się podwyższona waloryzacja rent i emerytur, która jest ekonomicznie nieuzasadniona, gdyż relacja dochodów z emerytur do dochodów z pracy należy w Polsce do najwyższych w Europie i zachęca do wczesnej dezaktywizacji zawodowej" - dodają eksperci PKPP.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKPP Lewiatan: utrzymanie inflacji na poziomie 2,3 proc. może wymagać podwyżek stóp