PKPP: Polacy nie boją się bezrobocia, są niezbyt skłonni do migracji zarobkowej

ISB
02-08-2007, 16:28

Polskie społeczeństwo w większości jest zadowolone ze swojej pracy i pracodawców, nie obawia się bezrobocia, jest mniej skłonne do  migracji zarobkowej niż wynika z tonu medialnych dyskusji, czytamy w  opublikowanym w czwartek raporcie Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan pt. "Pracujący Polacy 2007".

"Według badanych, sytuacja ekonomiczna zakładów pracy była oceniana przez większość nich jako bardzo, dobra lub dobra (84,6%). Zaledwie 3,1% oceniło ją jako złą" - podano w raporcie.

Przełożeni są postrzegani jako dobrzy fachowcy, ale bywają też krytykowani za brak sprawiedliwości i działań integracyjnych. Pracownicy bardzo wysoko oceniają natomiast wypełnianie przez pracodawców zobowiązań finansowych i wynikających z Kodeksu pracy.

Lewiatan podkreśla dodatkowo, że 29-45% respondentów notuje polepszenie powyższych aspektów jakości pracy. Z badania wynika także, że aż 60% Polaków jest dumnych, że pracuje w swoim zakładzie pracy.

"Jednak tylko co piąty respondent odrzuciłby ofertę przejścia do innego zakładu, gdyby oferowano mu wyższy zarobek. Elastyczne formy pracy (samozatrudnienie, telepraca, system zadaniowy itd.) stanowią wciąż margines" - napisali eksperci Lewiatana.

Pracownicy nadal preferują publicznego pracodawcę: 45,2% chciałoby pracować w sektorze publicznym, 26,3% w prywatnym, a 21,5% wolałoby prowadzić działalność na własny rachunek.

"Pracodawca publiczny jest uznany za bardziej przyjaznego wobec pracowników, chociaż jest postrzegany jako mniej efektywny ekonomicznie. Za tym, żeby gospodarka polska była całkowicie prywatna lub z przewagą prywatnej opowiada się 49,4% Polaków, całkowicie państwową lub z przewagą państwowej wolałoby 43,2% z nas" - głosi raport.

Lewiatan dodaje jednak, że niezależnie od różnic opinii o sektorach własności, proces prywatyzacji cieszy się poparciem blisko 2/3 pracujących Polaków.

Eksperci zauważyli także, że potoczna wiedza o pracy w starych krajach UE wskazuje, że praca jest tam lepiej zorganizowana, bardziej rytmiczna i spokojniejsza niż w kraju. Ponad 35% respondentów deklarowało gotowość do wyjazdu do pracy za granicę.

"Ogólnie ujmując, uczestnictwo Polski w UE jest oceniane bardzo pozytywnie. Wywarła ona, zdaniem Polaków pracujących, zdecydowanie dobry wpływ na wiele aspektów życia społecznego, politycznego, ekonomicznego. Obawy dotyczą jedynie wyjazdu z kraju młodzieży i fachowców oraz wprowadzenia euro" - wynika z badania.

Badania "Polacy pracujący 2007" są kontynuacją badań, których pierwszy etap był przeprowadzony na zlecenie PKPP Lewiatan na przełomie lat 2005 i 2006 ("Polacy pracujący 2006"). Obecne badania kwestionariuszowe były realizowane od 21 czerwca do 8 lipca bieżącego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / PKPP: Polacy nie boją się bezrobocia, są niezbyt skłonni do migracji zarobkowej