PKPP: Polska gospodarka jest oazą, ale...

DI
27-10-2008, 13:50

Na tle silnego osłabienia koniunktury gospodarczej w pozostałych krajach UE polska gospodarka jest oazą, w której toczy się normalne życie - uważają specjaliści z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. I choć oczekują oni, że PKB w br. wzrośnie w  Polsce o 5,2-5,3 proc., jednocześnie nie wiedzą, czy kraj wykorzysta szanse rozwojowe, które mogą się pojawić...

Kondycja finansowa sektora bankowego w Polsce jest dobra. Jak poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego (22.10.2008 r.), udział należności zagrożonych w należnościach ogółem wynosił na koniec sierpnia 2008 r. 4,7 proc., co jest wynikiem bardzo dobrym, pokazującym brak zagrożenia ze strony złych kredytów. Problemem w sektorze bankowym - wynikającym z kryzysu na światowych rynkach finansowych - jest, zdaniem Lewiatana, ograniczenie transakcji na rynku międzybankowym.

Problem ten może zostać rozwiązany jedynie przez wspólne działanie rządu, instytucji regulujących rynek finansowy oraz Sejmu. Zobacz, co proponują spacjaliści z PKPP Lewiatan.

Zdaniem prezydent PKPP Lewiatan Henryki Bochniarz, Polska nie znalazła się w oku cyklonu obecnego kryzysu, aczkolwiek należy podkreślić, że nie możemy liczyć, iż kryzys całkowicie nas ominie.

"Uważamy, że mamy zdrowe fundamenty" - powiedziała Bochniarz.

Z kolei według niezależnego eksperta Tadeusza Chrościckiego w II poł. 2008 roku możemy liczyć tylko na niewielki, 4-proc. wzrost. Chrościcki dodał, że w przyszłym roku wskaźniki będą mniej optymistyczne i mogą się kształtować nawet na poziomie 3,5% wzrostu PKB.

Natomiast zdaniem Leszka Zienkowskiego, członka Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN, spadek tempa wzrostu PKB do poziomu 4,0-4,5% będzie wynikać przede wszystkim z cykliczności gospodarki. "Kryzys musi spowodować głębszy spadek poniżej 4%" - dodał Zienkowski.

Opracowany przez PKPP Lewiatan pakiet wsparcia wzrostu dla polskiej gospodarki kładzie nacisk na wspólne działanie w trzech segmentach: zabezpieczenia stabilności sektora bankowego, utrzymania tempa wzrostu nie niższego niż 4% oraz zapewnienia dostępu do kapitału dla podmiotów gospodarczych. Pakiet ten ma zostać przedstawiony do wiadomości rządu i prezydenta.

"Oczekujemy współpracy rządu, kancelarii premiera i prezydenta i wsłuchiwanie się w głosy środowisk gospodarczych" - powiedziała Bochniarz.

Prezydent PKPP zwróciła uwagę na niebezpieczny, jej zdaniem, czynnik wstrzymywania przez banki akcji kredytowej w celu ograniczenia własnego ryzyka. Zdaniem przedstawicieli PKPP, wstrzymywanie lub nieuzasadnione ograniczenie akcji kredytowej może szybko doprowadzić do spowolnienia gospodarki i uruchomienia spirali recesyjnej.

Wśród działań na rzecz podtrzymania stabilności sektora bankowego, w pakiecie wymienia się zapewnienie gwarancji dla depozytów, działania na rzecz wzrostu zaufania (szczególnie na rynku międzybankowym) poprze gwarancje dla transakcji międzybankowych, natomiast w dłuższym okresie PKPP Lewiatan proponuje utworzenie przez banki grupy roboczej oraz ocenę zmiany udzielania kredytów.

PKPP prognozuje wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego w czwartym kwartale 2008 r., natomiast notowania rocznego indeksu Biznesu PKPP Lewiatan ciągle jeszcze pozwalają liczyć na roczne tempo wzrostu gospodarczego powyżej 5%. W przypadku, gdy utrzyma się tendencja spadkowa, wówczas tempo wzrostu może spaść do poziomu sprzed dwóch lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKPP: Polska gospodarka jest oazą, ale...