PKPP: Wzrost gospodarczy w 2004 r. wyniesie około 4,5 proc.

opublikowano: 27-01-2004, 15:24

ISB: Indeks roczny biznesu, obliczany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP), wzrósł w styczniu do 58 pkt. z 52 pkt w zeszłym miesiącu. Oznacza to, że dynamika Produktu Krajowego Brutto (PKB) w 2004 roku wyniesie około 4,5%.

„Oznacza to, że w roku bieżącym oczekuje się dalszego przyspieszenia tempa wzrostu gospodarczego, przynajmniej o 1 pkt proc., czyli do poziomu około 4,5%” – powiedział Stanisław Kubielas, ekspert PKPP, na wtorkowej konferencji prasowej.

Podstawą optymistycznych przewidywań jest utrwalająca się od czterech miesięcy wysoka dynamika produkcji sprzedanej przemysłu, zwłaszcza w działach eksportowych. Dodatkowo eksperci PKPP zauważyli przyspieszenie nakładów inwestycyjnych w niektórych branżach gospodarki, ale nie przekłada się to na ogólny wzrost aktywności inwestycyjnej gospodarki.

Optymizm jest zasługą dobrej oceny przez ekspertów popytu globalnego oraz finansów przedsiębiorstw.

Natomiast indeks makroekonomiczny uległ znacznemu pogorszeniu (o 6 pkt) i wpływa negatywnie na oczekiwania dotyczące wzrostu.

Zdaniem ekspertów PKPP bez przyjęcia ustawowych ram reformy finansów publicznych nie można oczekiwać większej poprawy, a i nawet wówczas w obecnej sytuacji politycznej nie ma całkowitej pewności co do jej skutecznej realizacji.

Na najniższym poziomie pozostaje indeks oceny sytuacji politycznej, co obrazuje niską wiarygodność działań rządu zmierzających do stabilizacji fiskalnej.

Indeks biznesu PKPP liczony jest od stycznia 2003 roku jako wskaźnik koniunktury gospodarczej w Polsce na bieżący kwartał, półrocze i rok oparty o przewidywania ekspertów PKPP. Indeks może przybierać wartość od 0 do 100 pkt i jest liczony jako średnia ważona dwunastu prognozowanych wskaźników ekonomicznych oraz wskaźnika oceniającego wpływ czynników politycznych.

Głównymi składowymi wskaźnika są: popyt globalny, finanse przedsiębiorstw, sytuacja makroekonomiczna, czynniki polityczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / PKPP: Wzrost gospodarczy w 2004 r. wyniesie około 4,5 proc.