PKW w sprawie oświadczeń o działalności gospodarczej

opublikowano: 30-01-2007, 16:29

Według eksperta Państwowej Komisji Wyborczej, Miłosza Wilkanowicza, dniem wyboru radnego, który wszedł do rady w miejsce samorządowca, któremu wygasł mandat, jest dzień podjęcia przez radę uchwały o jego powołaniu.

Według eksperta Państwowej Komisji Wyborczej, Miłosza Wilkanowicza, dniem wyboru radnego, który wszedł do rady w miejsce samorządowca, któremu wygasł mandat, jest dzień podjęcia przez radę uchwały o jego powołaniu.

Posłanka PO Julia Pitera zwróciła się w poniedziałek do PKW z pytaniem "kiedy upływa termin do złożenia oświadczenia o działalności gospodarczej współmałżonka dla osób, które wchodzą zgodnie z ordynacją wyborczą w miejsce radnych, którym wygasł mandat".

Jak przypomniał Wilkanowicz, radny w ciągu 30 dni od dnia złożenia ślubowania składa swoje oświadczenie majątkowe, a oświadczenie dotyczące działalności gospodarczej współmałżonka zobowiązany jest złożyć w ciągu 30 dni od dnia wyborów.

"Dniem wyboru jest dzień, w którym rada na sesji podejmie uchwałę o wstąpieniu na miejsce radnego - któremu mandat wygasł - kolejnego kandydata z tej samej listy" - wyjaśnił ekspert. Jak podkreślił Wilkanowicz, ten tryb obsadzania mandatów w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców traktowany jest jako wybory uzupełniające, tylko - jak zaznaczył - "bez przeprowadzania głosowania".

"Dniem wyboru jest dzień podjęcia uchwały o obsadzeniu mandatu. Na jednej sesji rada stwierdza wygaśnięcie mandatu radnego, na następnej podejmuje uchwałę o wstąpieniu na to miejsce kolejnego kandydata z listy" - mówił Wilkanowicz.

Dodał, że najczęściej na tej samej sesji rada podejmuje uchwałę o obsadzeniu mandatu, a nowy radny składa ślubowanie.

Samorządowcy muszą złożyć kilka dokumentów dotyczących majątku. Przepisy podają dwa terminy składania oświadczeń - 30 dni od daty ślubowania na złożenie oświadczenia majątkowego oraz 30 dni od dnia wyboru na złożenie innych dokumentów np. oświadczenia o działalności gospodarczej małżonka.

Radni, którzy spóźnią się ze złożeniem swojego oświadczenia majątkowego lub oświadczenia o działalności gospodarczej współmałżonka, tracą mandat.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane