PKW: wybory przebiegły spokojnie, bez zakłóceń

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-09-2005, 21:01

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w niedzielę po godz. 20.00, że wybory parlamentarne w kraju przebiegły spokojnie i bez poważniejszych zakłóceń oraz incydentów. W 3 obwodach głosowanie przedłużono do 21.00

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w niedzielę po godz. 20.00, że wybory parlamentarne w kraju przebiegły spokojnie i bez poważniejszych zakłóceń oraz incydentów. W 3 obwodach głosowanie przedłużono do 21.00

    Wiceprzewodniczący PKW Jan Kacprzak uznał, że wobec braku poważnych incydentów wyborczych społeczeństwo "dało wyraz swej kulturze obywatelskiej".

    Z pomniejszych incydentów Kacprzak wymienił próby zakłócenia ciszy wyborczej przez wieszanie plakatów na budynkach oraz przy jednym z kościołów (nie podano, w jakich miejscowościach), a także nietypową sytuację, gdy na parkingu strzeżonym przy jednym z lokali wyborczej postawiono w niedzielę rano samochód oklejony plakatami pewnego kandydata.

    "Przewodnicząca komisji wyborczej tuż po godzinie 6.00 podjęła decyzję o oklejeniu samochodu papierem i usunięcie niedopuszczalnej agitacji" - powiedział Kacprzak na konferencji prasowej.

    Próby zakłócenia porządku w lokalach wyborczych wszczynały, według PKW, przede wszystkim osoby nietrzeźwe; niekiedy interweniowała policja. Były też osoby żądające od członków komisji dodatkowych informacji o kandydatach - takich, które nie figurowały na obwieszczeniach i kartach do głosowania. Komisje takich żądań nie spełniały.

    PKW podała, że do 21.00 głosowanie potrwa jeszcze w dwóch obwodach wyborczych w Piotrkowie Trybunalskim i w jednym w Bielsku Białej - takie decyzje podjęły tamtejsze obwodowe komisje.

    Teraz do PKW z kraju drogą elektroniczna zaczną spływać wyniki z komisji. Spośród 25 tysięcy komisji obwodowych, 18 tysięcy (czyli 75 proc.) ma komputery. Wyniki elektroniczne nie będą jeszcze miały charakteru oficjalnego, bo PKW musi je zweryfikować na podstawie oryginałów protokołów z poszczególnych okręgowych komisji wyborczych.

    Danych o frekwencji w głosowaniu PKW nie planuje podawać wcześniej, niż przy ogłaszaniu wyników oficjalnych.

    Państwowa Komisja Wyborcza planuje podać pierwsze wyniki "elektroniczne" po otrzymaniu danych z 10 proc. obwodów, następny - po danych z 30 proc., potem po 60 i 90 procentach. Kacprzak nie chciał podać, kiedy to nastąpi (nieoficjalnie mówi się, że pierwszy komunikat może być około północy ). "Wszystko zależy od tego, jak szybko będą spływać te dane" - powiedział Kacprzak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane