Płaca minimalna w sektorze publicznym w Zimbabwe wzrośnie o 29 proc.

opublikowano: 21-03-2019, 10:30

Pracownicy publiczni w Zimbabwe zaakceptowali 29-procentową podwyżkę wynagrodzeń dla najniżej opłacanych pracowników, co według rządu złagodzi ich sytuację w obliczu dwucyfrowej inflacji, donosi Reuters.

Urzędnicy służby cywilnej w tym południowoafrykańskim kraju w styczniu dwukrotnie odrzucili propozycje rządu odnośnie podwyżek, grożąc strajkiem powszechnym. 

Zimbabwe jest dotknięte poważnym kryzysem wynikającym m.in. z umocnienia dolara amerykańskiego, powodującego niedobory paliwa, żywności i leków. Podkopuje to nadzieje obywateli na szybkie ożywienie gospodarki po latach rozpadu pod rządami Roberta Mugabe, który został usunięty po zamachu stanu w 2017 r.

Po podwyżce płaca minimalna w sektorze publicznym wyniesie 570 USD brutto wobec 441 USD wcześniej, szacuje Apex Council, który reprezentuje 16 związków sektora publicznego.

Eksperci są zdania, że presja płacowa może doprowadzić do przyspieszenia inflacji, ale minister finansów Mthuli Ncube uspokaja te obawy twierdząc, że podwyżki wynagrodzeń mieszczą się w granicach 8 mld USD budżetu na 2019 r.

Ncube powiedział w tym tygodniu, że spodziewa się, że roczna stopa inflacji spadnie poniżej 10 proc. do końca roku z 59,39 proc. w lutym, ponieważ rząd zmniejszy swój deficyt budżetowy o połowę.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu