Płace w przedsiębiorstwach wzrosły w kwietniu średnio o 8,5 proc. r/r - analitycy

opublikowano: 17-05-2007, 10:45

(ISB) Dynamika wzrostu płac w  przedsiębiorstwach w kwietniu zwolniła nieco tempa w porównaniu do marcowej, ale pozostanie na wysokim poziomie, oceniają ekonomiści. Według nich, pozytywna informacją powinno być utrzymanie wysokiego tempa wzrostu zatrudnienia w  przedsiębiorstwach.

Siedmiu ekonomistów, uwzględnionych w analizie, przewiduje, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w kwietniu wzrosło średnio o 8,5% r/r. Ich oczekiwania wahają się od 7,5% do 9,9%.

W marcu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 9,1% r/r i wyniosło 2852,71 zł.

Średnia oczekiwań sześciu ekonomistów co do wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach wyniosła 4,6% (oczekiwania: 4,4-4,7%) wobec wzrostu o 4,5% r/r w marcu.

"Ankieta NBP wśród przedsiębiorców sugeruje, że wzrosty płac spowolniły nieco w II kw. 2007. [...] Dane o zatrudnieniu także powinny pokazać utrzymanie się poprawy na rynku pracy" - napisali analitycy ING w raporcie dziennym.

"Dane o płacach będą z pewnością z uwagą obserwowane przez rynek. Wyższe od oczekiwań figury nasilą bowiem oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych" - podkreślają ekonomiści Raiffeisen Banku.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda informację o przeciętnym wynagrodzeniu i o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw w czwartek, 17 kwietnia, o godzinie 14:00. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Płace w przedsiębiorstwach wzrosły w kwietniu średnio o 8,5 proc. r/r - analitycy