Płace w przedsiębiorstwach wzrosły w styczniu średnio 6,9% r/r – analitycy

13-02-2007, 10:09

Utrzymywanie się dość wysokiego tempa wzrostu płac w przedsiębiorstwach w styczniu spowodowane jest kontynuacją wypłat w górnictwie, a także niską bazą odniesienia w styczniu 2006 roku, oceniają ekonomiści.

Utrzymywanie się dość wysokiego tempa wzrostu płac w przedsiębiorstwach w styczniu spowodowane jest kontynuacją wypłat w górnictwie, a także niską bazą odniesienia w styczniu 2006 roku, oceniają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 10 ekonomistów wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w styczniu wzrosło o 6,0-8,5% przy średniej na poziomie 6,9%.

Nora Szentivanyi z JP Morgan Chase pisze, że ekonomiści jej banku są zdania, iż spowolnienie dynamiki tempa wzrostu wynika z grudniowego "efektu bazy".

"Przewidujemy korektę w dół do 6% r/r, po 8,5% wzrostu w grudniu, który spowodowany był wypłatą premii na koniec roku" - pisze Szentivanyi w raporcie.

Ekonomiści PKO BP oceniają, że jednak relatywnie wysokie roczne tempo wzrostu płac w styczniu wynikało z rozpoczęcia podwyżek płac w sektorze przedsiębiorstw oraz kontynuacji dodatkowych - wyższych niż zazwyczaj - wypłat w górnictwie.

"A także, ze względu na relatywnie niską bazę odniesienia z początku 2006 r." - piszą ekonomiści PKO BP.

Jednocześnie zaznaczają, że sporządzając prognozę wzrostu płac przyjęli, że w styczniu odnotowano we wszystkich sekcjach spadki płac w skali miesiąca ze względu na efekt wysokiej statystycznej bazy odniesienia związanej z grudniowymi wypłatami gwiazdkowymi.

"Przewidujemy, że wzrost siły nabywczej wynagrodzeń w przedsiębiorstwach w 2007 r. osiągnie ok. 3,8% wobec 4,2% realnego wzrostu w 2006 r." - piszą ekonomiści PKO BP.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda informację o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w czwartek, 15 lutego, o godz. 14:00.

TABELA

INSTYTUCJA WZROST WYNAGRODZEŃ w I (%)
BGŻ 6,2
JP Morgan Chase 6,0
Bank Handlowy 6,5
BZ WBK 6,6
Raiffeisen 6,0
PKO BP 7,9
Pekao SA 6,7
ING 7,5
Millennium 7,3
Danske Bank 8,5
ŚREDNIA 6,9

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Płace w przedsiębiorstwach wzrosły w styczniu średnio 6,9% r/r – analitycy