Płace w przedsiębiorstwach wzrosły w styczniu średnio 6,9% r/r – analitycy

opublikowano: 15-02-2007, 08:48

Utrzymywanie się dość wysokiego tempa wzrostu płac w przedsiębiorstwach w styczniu spowodowane jest kontynuacją wypłat w górnictwie, a także niską bazą odniesienia w styczniu 2006 roku, oceniają ekonomiści.

Utrzymywanie się dość wysokiego tempa wzrostu płac w przedsiębiorstwach w styczniu spowodowane jest kontynuacją wypłat w górnictwie, a także niską bazą odniesienia w styczniu 2006 roku, oceniają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 10 ekonomistów wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w styczniu wzrosło o 6,0-8,5% przy średniej na poziomie 6,9%.

Nora Szentivanyi z JP Morgan Chase pisze, że ekonomiści jej banku są zdania, iż spowolnienie dynamiki tempa wzrostu wynika z grudniowego "efektu bazy"."Przewidujemy korektę w dół do 6% r/r, po 8,5% wzrostu w grudniu, który spowodowany był wypłatą premii na koniec roku" - pisze Szentivanyi w raporcie.

Ekonomiści PKO BP oceniają, że jednak relatywnie wysokie roczne tempo wzrostu płac w styczniu wynikało z rozpoczęcia podwyżek płac w sektorze przedsiębiorstw oraz kontynuacji dodatkowych - wyższych niż zazwyczaj - wypłat w górnictwie."A także, ze względu na relatywnie niską bazę odniesienia z początku 2006 r." - piszą ekonomiści PKO BP.

Jednocześnie zaznaczają, że sporządzając prognozę wzrostu płac przyjęli, że w styczniu odnotowano we wszystkich sekcjach spadki płac w skali miesiąca ze względu na efekt wysokiej statystycznej bazy odniesienia związanej z grudniowymi wypłatami gwiazdkowymi.

"Przewidujemy, że wzrost siły nabywczej wynagrodzeń w przedsiębiorstwach w 2007 r. osiągnie ok. 3,8% wobec 4,2% realnego wzrostu w 2006 r." - piszą ekonomiści PKO BP.Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda informację o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w czwartek, 15 lutego, o godz. 14:00.TABELA

INSTYTUCJA

WZROST WYNAGRODZEŃ w I (%)

BGŻ

6,2

JP Morgan Chase

6,0

Bank Handlowy

6,5

BZ WBK

6,6

Raiffeisen

6,0

PKO BP

7,9

Pekao SA

6,7

ING

7,5

Millennium

7,3

Danske Bank

8,5

ŚREDNIA

6,9

INSTYTUCJA

WZROST WYNAGRODZEŃ w I (%)

BGŻ

6,2

JP Morgan Chase

6,0

Bank Handlowy

6,5

BZ WBK

6,6

Raiffeisen

6,0

PKO BP

7,9

Pekao SA

6,7

ING

7,5

Millennium

7,3

Danske Bank

8,5

ŚREDNIA

6,9

Dagmara Leszkowicz (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane