“Plan Fed nie zadziała”

MD
05-11-2010, 08:47

Zakupy przez Fed obligacji za setki miliardów dolarów prawdopodobnie nie zdołają ożywić amerykańskiej gospodarki, uważa Paul Volcker, były szef amerykańskiego banku centralnego. 

Podczas wizyty w Korei Południowej Volcker powiedział, że oczywistym celem ostatnich decyzji Fed jest chęć zwiększenia tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki, ale w jego ocenie „nie są to działania, które mają szansę zmienić jej ogólny obraz, który opisuję jako powolne i ociężałe ożywienie rozłożone na jakiś czas”. 

Volcker, który kierował Fed w latach 1979-1987, jest przekonany, że USA nie poprawią swojej sytuacji gospodarczej stosując nadmierną stymulację wzrostu.

- Koncepcja, że można stworzyć dobrze prosperującą gospodarkę przez działania inflacyjne, to iluzja, w mojej ocenie – powiedział. – Nigdy o tym nie powinniśmy zapominać. Myślę, że już przerobiliśmy tą lekcję i mam nadzieję, że wciąż powinniśmy o tym pamiętać – dodał.

Według Volckera, Fed stoi obecnie przed dylematem zrównoważenia celów stymulacji gospodarki i przeciwdziałaniu wzrostowi obaw zwyżki w przyszłości inflacji. 

- Wpływ tego rodzaju działań na długoterminową stopę, w szczególności, jest dwuznaczny bo natychmiastowym skutkiem zakupu obligacji powinno być zwiększenie cen tych papierów i spadek ich rentowności – powiedział. – Ale jeśli ludzie zaczną się martwić możliwością wzrostu inflacji w przyszłości, efekty mogą być całkiem odwrotne – dodał.

MD, AP 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / “Plan Fed nie zadziała”