"Plan Tuska trzeba przedyskutować"

ŁO, „Rzeczpospolita”
opublikowano: 04-02-2010, 10:09

- Ja bym chciał wiedzieć, z kim na wsi spotykali się nasi koledzy z PO, że postanowili dołożyć rolnikom 3 mld zł  dodatkowego podatku – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” wicepremier i  minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Polityk PSL odnosi się do pomysłu premiera Donalda Tuska, który chce włączyć najbardziej dochodowych rolników do grupy płacącej podatek dochodowy.

- To jest nie do zaakceptowania, zważywszy jeszcze na to, co dzieje się teraz na rynkach rolnych, kiedy np. zboże tanieje. Poza tym PO chyba nie zauważyła jednej dość istotnej rzeczy. W połowie ubiegłego roku ustawowo została już zwiększona składka dla tych rolników, którzy mają większe gospodarstwa – twierdzi Pawlak.

Premier Tusk ogłosił w zeszłym tygodniu plan stabilizacji i rozwoju gospodarki, który odbił się szerokim echem w prasie polskiej, ale i zagranicznej. O sytuacji w Polsce napisały m.in. brytyjski tygodnik "The Economist" i amerykański dziennik "The Wall Street Journal".

 - W ubiegłą środę Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiło swoje pomysły dotyczące zmian gospodarczych, ale medialnie zostało to pominięte. Mówiliśmy wówczas m.in. o wprowadzeniu mechanizmu zryczałtowanej, stałej składki ubezpieczeniowej na wzór szwedzki czy kanadyjski – przekonuje z kolei Pawlak.

Wicepremier jest zdania, że rząd musi dokładnie przedyskutować na swoich posiedzeniach plany Tuska i zająć się w pierwszej kolejności najważniejszymi sprawami.

ŁO, „Rzeczpospolita”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, „Rzeczpospolita”

Polecane