Plany indyjskiego rządu mogą wesprzeć notowania cementu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 18-09-2017, 11:32

Ambitne plany indyjskiego rządu związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturalnym mogą spowodować zakończyć trend spadkowy cen cementu, donosi Bloomberg.

Według prognoz Reliance Securities, notowania tego surowca budowlanego w drugiej połowie roku kończącego się w marcu 2018 r. mogą wzrosnąć o 5 proc. Od szczytu z maja bieżącego roku zniżkowały one już o 9,4 proc. notując cztery miesiące spadków z rzędu.

Cement
Zobacz więcej

Cement fot. Bloomberg

Potencjał produkcyjny cementu w Indiach w ostatnim dziesięcioleciu wzrósł ponad dwukrotnie, chociaż zapotrzebowanie zostało ostatnio ograniczone z powodu spadku na rynku mieszkaniowym po wprowadzeniu przepisów ograniczających nielegalny obrót gotówką i zwiększających zabezpieczenia dla kupujących. 

Oczekuje się zwyżki cen cementu w związku z rządowym programem "Mieszkania dla wszystkich", który koresponduje z deklarowanym wzrostem wydatków na  linie kolejowe, lotniska i drogi. Mają one sięgnąć 3,96 bln rupii (62 mld USD).

Do 2022 r. Indie planują rozszerzyć obecną sieć autostrad o 50 proc. co może zaowocować dodatkowym popytem na 80 mln ton cementu – szacuje  Michelle Leung  analityk Bloomberg Intelligence . Obecna sieć tzw. autostrad ma długość ponad 160 tys. km z czego 1 tys. to drogi o sześciu i więcej pasach. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu