Plasma stawia na energetykę

GRA
opublikowano: 04-11-2010, 00:00

Plasma szuka

Plasma szuka

inwestora. Liczy na falę

zleceń z sektora

energetycznego, choć

mocno obniżyła prognozę.

Plasma System, która specjalizuje się w produkcji powłok ochronnych dla maszyn, głównie w sektorze energetycznym, wciąż rozgląda się za inwestorem strategicznym.

— Rozważamy wiele scenariuszy, a decyzję podejmiemy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Oprócz inwestora w grę wchodzi emisja akcji, a także rozwój organiczny za pomocą kredytów — mówi Adam Wyciszczok, prezes Plasmy.

Inwestora szuka firma doradczo-inwestycyjna Copernicus, a w grę wchodzą zarówno fundusze inwestycyjne, jak i firmy energetyczne.

— Rozmowy trwają — komentuje krótko Adam Wyciszczok.

Plasma chętnie sięgnie po finansowanie zewnętrzne, bo w przyszłym roku może potrzebować 6-7 mln zł na badania i rozwój. Inwestuje w to, bo branża rozwija się dynamicznie. I skutecznie uzyskuje dotacje z Unii Europejskiej.

— Realizujemy właśnie trzy projekty badawcze o łącznej wartości ponad 40 mln zł. Z tej kwoty ponad 20 mln zł dała nam Unia, bezzwrotnie — podkreśla Sławomir Wawrzyniak, wiceprezes Plasmy.

Spółka inwestuje też w maszyny. W tym roku uruchomiła stanowiska do natryskiwania naddźwiękowego, a w przyszłym zamierza kupić stanowiska do napawania laserowego.

— Będziemy pierwszą firmą w Polsce, która będzie wykorzystywać takie lasery na skalę przemysłową —zaznacza Adam Wyciszczok.

Dzięki inwestycjom spółka przyśpieszy, szczególnie w segmencie energetycznym, który jest odpowiedzialny za połowę jej przychodów.

— Polskę czeka wymagana przez UE modernizacja bloków energetycznych. A jest ich 258, w tym na 60 rozpisano już przetargi. W najbliższych latach będziemy w stanie zmodernizować od 12 do nawet 20 takich bloków, co przełoży się na 5-15 mln zł przychodów rocznie — szacuje Adam Wyciszczok.

W tym roku Plasma osiągnie 10 mln zł przychodów i 0,9 mln zł zysku netto (to nowe, obniżone wczoraj prognozy — z odpowiednio 15 mln zł i 2,2 mln zł), czyli tyle samo co w 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane