Platforma innowacji rozkręci tysiąc firm

Rozmawiała Dorota Zawiślińska
opublikowano: 22-01-2018, 22:00

Wywiad Chcemy zbudować pomost między małymi i dużymi spółkami, aby razem realizowały projekty technologiczne. Pierwszy pomagający w tym fundusz CVC powstanie w tym kwartale — mówi Paweł Borys, prezes PFR

„Puls Biznesu”: Jakie są priorytety Polskiego Funduszu Rozwoju na ten rok?

Paweł Borys, prezes PFR
Fot. Marek Wiśniewski

Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR): Jako grupa składająca się z takich instytucji, jak Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, Agencja Rozwoju Przemysłu i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, chcemy dostarczać MSP kompleksową ofertę finansową i doradczą. Naszym celem jest również udostępnianie start-upom — a także większym spółkom, wdrażającym technologie do biznesu — funduszy wysokiego ryzyka, czyli venture capital. Utworzyliśmy największą w naszej części Europy platformę finansowania nowatorskich rozwiązań o wartości 4 mld zł. Liczymy, że z tego finansowania skorzysta blisko tysiąc przedsiębiorców.

Jakie jeszcze wyzwania czekają was w najbliższych miesiącach?

Realizujemy plan rozbudowy przedstawicielstw zagranicznych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Na razie jest ich około 20. Myślę, że w tym roku powstanie kolejnych 20. Docelowo powołamy ich 70. Zadaniem PAIH jest nie tylko dostarczanie informacji dotyczących rynków zagranicznych, ale również pomaganie przedsiębiorcom w pozyskiwaniu kontraktów. Sporym zainteresowaniem przedstawicieli biznesu cieszy się zarządzany przez PFR TFI Fundusz Ekspansji Zagranicznej. Zawarł on już pierwsze umowy inwestycyjne. Kilka następnych transakcji będziemy finalizować w tym roku. Fundusz wspiera rodzime firmy w akwizycjach zagranicznych, pomaga im unikać błędów i stawiać bezpieczne „kroki kapitałowe” za granicą.

Jakie branże i rynki są dla was najważniejsze?

Naszym głównym i najważniejszym partnerem handlowym jest Unia Europejska. Oczywiście musimy przeciwdziałać protekcjonizmowi stosowanemu we wspólnocie europejskiej wobec polskich firm i rozwiązaniom dotyczącym pracowników delegowanych, które uderzają w nasze przedsiębiorstwa transportowe. Eksporterzy nie muszą obawiać się braku popytu na swoje produkty, bo koniunktura gospodarcza w Europie jest dobra. Jednak należy pamiętać, że rynki szybko rosnące są gdzie indziej — m.in. w Chinach i Indiach. Nasze relacje z Państwem Środka nie są jednak proste. Mamy z nim ujemny bilans handlowy, który ciągle się pogłębia. Dlatego jest tu jeszcze wiele do zrobienia.

Nasze ciągniki rolnicze podbijają Afrykę. Może warto tam wspierać polskie firmy?

Dużą popularnością w Afryce cieszą się również nasze produkty rolno-spożywcze. To perspektywiczny kontynent, ale realizowane tam inwestycje są obarczone wysokim stopniem ryzyka. Z pewnością wiele do zrobienia na tym polu mają takie instytucje, jak Polska Agencja Inwestycji i Handlu oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Polski Fundusz Rozwoju zachęca do angażowania prywatnego kapitału w innowacyjne projekty firm MSP. Przedsięwzięcia te są jednak bardzo ryzykowne i często nie dają wysokiej stopy zwrotu z inwestycji.

Wsparcie w tym obszarze należy przede wszystkim do państwa i instytucji rozwojowych. Rynek finansowania innowacji nie rozwinie się sam. Świetnie działa on m.in. w Izraelu, Niemczech czy w Stanach Zjednoczonych. My uruchomiliśmy pięć funduszy, dzięki którym proces inwestowania w nowatorskie rozwiązania ma przebiegać sprawniej niż do tej pory.

OLBRZYMIA POMOC:

Utworzyliśmy największą w naszej części Europy platformę finansowania nowatorskich rozwiązań o wartości 4 mld zł — podkreśla Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

[FOT. WM]

Na zastrzyk kapitału mogą liczyć start- -upy. Fundusz PFR Starter FIZ pomoże im zrealizować innowacyjne projekty. Bez tego typu bodźca młode spółki miałyby niewielkie szanse na powodzenie. Kiedy wyłonicie zespoły zarządzające wspomnianymi przedsięwzięciami?

Mieliśmy klęskę urodzaju. Do programu zgłosiło się prawie 70 zespołów zarządzających z łącznym finansowaniem w wysokości ponad 3 mld zł. Zawiesiliśmy dla nich poprzeczkę dość wysoko. Przyjęliśmy standardy, kryteria i sposób oceny zbliżone do tych, jakie ma Europejski Fundusz Inwestycyjny czy Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Mamy już tzw. krótką listę funduszy. Zwycięzców wyłonimy w lutym. Chcemy, aby docelowo było ich 15.

Firmy MSP, które są na początkowym etapie rozwoju, będą mogły skorzystać również z finansowania i doradztwa programu PFR Biznest FIZ. Jakie jest zainteresowanie aniołów biznesu inwestowaniem w innowacyjne spółki?

Spore. Jeszcze w tym kwartale planujemy zawrzeć pierwsze umowy inwestycyjne. Mamy cztery lata, aby zainwestować we wspomniane przedsięwzięcia 500 mln zł, a już teraz widzimy naprawdę duże zainteresowanie aniołów biznesu tym programem.

W jakich branżach chcą inwestować?

Staramy się nie wskazywać sektorów. Niewiele funduszy inwestycyjnych specjalizuje się w konkretnych branżach. Niektóre obszary jednak dominują. Są to m.in. life science, biotechnologia, przemysł 4.0 czy działania związane z oprogramowaniem.

Stawiacie również na transfer technologii do biznesu. Ile pieniędzy Polski Fundusz Rozwoju przeznaczy na ten cel?

Na tego typu przedsięwzięcia chcemy wydać 420 mln zł. PFR Otwarte Innowacje FIZ ma wzmocnić trudną współpracę na linii biznes — nauka — państwo. Z taką kooperacją ma problem większość krajów. Uniwersytety nie ponoszą winy za to, że mamy mało technologii. Wyzwania leżą zarówno po stronie przedsiębiorców, jak i naukowców. Warto, aby przedstawiciele biznesu wyraźnie wskazywali naukowcom, czego brakuje w obszarze innowacji i jakie problemy technologiczne mają do rozwiązania. Zwłaszcza uczelnie techniczne powinny tworzyć jak najwięcej nowych technologii. Niestety, pod względem liczby patentów Polska znajduje się w ogonie Europy. Kolejny nasz fundusz — PFR KOFFI FIZ, będzie zachęcał przedsiębiorców do poszukiwaniazagranicznych partnerów gospodarczych i ułatwi im wejście na nowe rynki zbytu. Szybko rosnące firmy z dużym potencjałem rozwoju, które mają problemy ze zdolnością kredytową, będą miały większy dostęp do finansowania swoich projektów.

Jeszcze do niedawna na polskim rynku nie było instytucji wspierających rozwój funduszy CVC. Tworząc PFR NCBR CVC, staracie się wyjść naprzeciw także temu problemowi.

Chcemy zbudować pomost między małymi i dużymi przedsiębiorstwami, aby razem realizowały projekty zaawansowane technologicznie. Jest kilka firm zainteresowanych tworzeniem funduszy CVC. Myślę, że pierwszy z nich powstanie jeszcze w tym kwartale. Do zainwestowania w tego typu przedsięwzięcia mamy aż 600 mln zł. Polski Fundusz Rozwoju już teraz integruje ofertę finansową i doradczą pięciu podmiotów. Jaki jest w takim razie cel i sens projektu ustawy o systemie instytucji rozwoju? Regulacja ma stworzyć ramy instytucjonalne grupy i dać jej narzędzia do podejmowania kluczowych decyzji strategicznych. Natomiast Polski Fundusz Rozwoju będzie działał z BGK, ARP, KUKE, PAIH i PARP w ramach wspólnej wizji. Ponadto przyszła ustawa ułatwi przedsiębiorcom i samorządowcom dostęp do finansowania innowacyjnych projektów. Wspomniane instytucje wcześniej funkcjonowały oddzielnie. Działamy w ten sposób, aby ściśle ze sobą współpracowały.

Na jakie jeszcze nowości mogą liczyć przedsiębiorcy w tym roku?

W 2018 r. Polski Fundusz Rozwoju uruchomi również program dla młodych ludzi, wspierający zakładanie i rozwijanie przez nich działalności gospodarczej. Nowością będzie też uruchomienie funduszu private equity inwestującego w średniej wielkości firmy. Chodzi o dostarczenie kapitału przedsiębiorstwom wtedy, gdy potrzebują go jak tlenu, bo szybko rosną i planują kolejne przejęcia. Niestety, nasz rynek private equity jest zdominowany przez duże międzynarodowe fundusze, które szukają głównie wielomilionowych transakcji. Nowy fundusz ruszy w pierwszym półroczu tego roku. Na początek jego budżet wyniesie 600 mln zł. Wszystkie MSP zachęcamy do kontaktu i konsultacji z infolinią Polskiego Funduszu Rozwoju — numer 800 800 120 — oraz do odwiedzenia strony www.pfr.pl, gdzie w jednym miejscu zebraliśmy ofertę wszystkich instytucji grupy PFR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiała Dorota Zawiślińska

Polecane