PLL LOT przed Gwiazdką rozwinęły skrzydła

MIR
opublikowano: 18-12-2007, 00:00

Przewoźnik pokazał, że restrukturyzacja daje dobre rezultaty. Jest wyższa prognoza, będzie wreszcie zysk netto.

Przewoźnik pokazał, że restrukturyzacja daje dobre rezultaty. Jest wyższa prognoza, będzie wreszcie zysk netto.

PLL LOT przygotowały prezent świąteczno-noworoczny dla zbierającej się jutro rady nadzorczej i obradującego dzień później walnego. Jest nim podwyższenie prognozy zysku z działalności podstawowej z 50-60 mln zł do 70- -80 mln zł. Zdaniem przedstawicieli przewoźnika, na koniec roku przychody z działalności podstawowej mają wzrosnąć o 7,7 proc., do 2,99 mld zł, a frma zarobi o 110- -120 mln zł więcej w stosunku do 2006 r, kiedy zanotowano 43 mln zł straty.

— Koniec roku był dla spółki nadspodziewanie dobry. Dostosowanie siatki połączeń oraz ścisła kontrola kosztów przyniosły wyniki w postaci zwiększającego się zysku z działalności podstawowej —podkreśla Piotr Siennicki, prezes PLL LOT.

Przypomnijmy, że w ostatnim półroczu, kiedy doszło do zmian w zarządzie, przygotowano strategię przewoźnika, zdecydowano o ujednoliceniu floty, pozostawieniu dwóch marek w grupie LOT czy rozwoju połączeń ze Wschodem.

Podczas jutrzejszego posiedzenia rady nadzorczej ma zapaść decyzja o zakupie 12 samolotów typu Embraer 170 (list intencyjny już podpisano). Pierwsze maszyny mogłyby się pojawić w 2009 r. (ostatnie z tej partii w 2012 r.). Zarząd rozważa także możliwość zakupu kolejnych 12 samolotów, które zastąpiłyby wycofywane modele 145. Renegocjuje też warunki umowy na dostawę dreamlinerów. W tym przypadku w zamian za półroczne opóźnienie w grę wchodzi także leasing zastępczych maszyn.

Czwartkowe walne podejmie kierunkową decyzję o debiucie giełdowym przewoźnika i dokapitalizowaniu spółki zależnej Centralwings o 40 mln zł (zamieniając obligacje na udziały).

— Zakładamy, że PLL LOT powinny trafić na warszawską giełdę najpóźniej w sierpniu 2008 r. —podkreśla Piotr Siennicki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / PLL LOT przed Gwiazdką rozwinęły skrzydła