PLL LOT wdraża system poprawy bezpieczeństwa, związki protestują

opublikowano: 02-02-2007, 22:17

W PLL LOT rozpoczęła się w piątek kontrola komputerów. Protestują przeciw temu związkowcy z LOT-u.

W PLL LOT rozpoczęła się w piątek kontrola komputerów. Według zarządu spółki jest to wdrażanie "systemu poprawy bezpieczeństwa informacji". Protestują przeciw temu związkowcy z LOT-u.

Kontrola ma dotyczyć m.in. przewodniczących związków zawodowych i członków rady nadzorczej PLL LOT z ramienia pracowników.

Według komunikatu PLL LOT, powodem kontroli jest podejrzenie, że ze spółki wyciekają informacje o znaczeniu strategicznym.

Zdaniem szefowej związku personelu pokładowego PLL LOT Elwiry Niemiec, pod pismem zlecającym kontrolę podpisany jest p.o. prezesa zarządu PLL LOT Tomasz Dembski.

Spółka podała w komunikacie, że do badania przekazano m.in. sprzęt prezesa i członka zarządu.

"Natomiast inny członek zarządu początkowo odmówił przekazania służbowego komputera do czynności kontrolnych i niezwłocznie próbował oddalić się z siedziby spółki ze służbowym notebookiem. Został zatrzymany przez ochronę. Po uzyskaniu dalszych wyjaśnień i interwencji ostatecznie przekazał komputer do badania" - czytamy w komunikacie PLL LOT.

Przeciwko akcji w firmie zaprotestowały związki zawodowe.

"Ok. godz. 17. do drzwi mojego związku weszło trzech panów, którzy wręczyli mi pismo, które stanowi, że osoby upoważnione mają prawo dostępu do sprzętu informatycznego, w tym do komputerów, stanowiących własność PLL LOT S.A. znajdujących się w pomieszczeniach służbowych spółki, prawo dostępu do informacji, zapisanych w pamięciach komputerów oraz systemach informatycznych PLL LOT oraz odebrania od użytkowników sprzętu i umieszczenia go w odrębnych pomieszczeniach na okres kontroli" - powiedziała PAP Elwira Niemiec.

"Poinformowałam, że nasz komputer jest własnością związku, a nie PLL LOT i nie został on skonfiskowany" - dodała.

Według Niemiec, komputer jednego z członków NSZZ "Solidarność" w PLL LOT został zabrany pod jego nieobecność.

"Kolega przygotowuje w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa" - zauważyła.

Zarząd spółki planuje także kontrolę telefonów - napisano w komunikacie. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane