PLN bez większych zmian na początku tygodnia

Początek nowego tygodnia handlu na rynkach finansowy nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3565 PLN za euro, 3,8979 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0160 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1553 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą: 2,922% w przypadku obligacji 10-letnich.Miniony tydzień charakteryzował się ograniczoną zmiennością i aktywnością na rynku złotego. Najmocniejszy ruch obserwowaliśmy na parze USD/PLN, gdzie złoty zyskał blisko 1,9% w skali tygodnia. Warto jednak nadmienić, iż ruch ten spowodowany był słabością amerykańskiej waluty na szerokim rynku po posiedzeniu FED, a nie wynikał bezpośrednio z zachowania PLN. Zmiany wobec CHF i EUR nie przekroczyły 0,1%. Ostatnie sesje przyniosły nam skupienie rynkowej uwagi na posiedzenia instytucji centralnych (EBC, BoE, BoJ, FED) – ostatecznie jednak możemy mówić o pewnym zawiedzeniu oczekiwań i utrzymaniu dość neutralnych stanowisk. Brak luzowania ze strony BoE i EBC tłumaczony jest wyczekiwaniem na skutki Brexit’u. BoJ co prawda zmodyfikował program stymulacyjny, jednak rynek oczekuje mocniejszych ruchów podczas następnego posiedzenia. FED natomiast okazał się być mniej jastrzębi niż oczekiwano, a dodatkowo słabe dane dot. PKB za II kw. ograniczają prawdopodobieństwo podwyżek przed końcem roku.

PLN bez większych zmian na początku tygodnia

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 01-08-2016, 07:51

Początek nowego tygodnia handlu na rynkach finansowy nie przynosi istotniejszych zmian na wycenie złotego.

Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3565 PLN za euro, 3,8979 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,0160 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1553 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą: 2,922% w przypadku obligacji 10-letnich.

Miniony tydzień charakteryzował się ograniczoną zmiennością i aktywnością na rynku złotego. Najmocniejszy ruch obserwowaliśmy na parze USD/PLN, gdzie złoty zyskał blisko 1,9% w skali tygodnia. Warto jednak nadmienić, iż ruch ten spowodowany był słabością amerykańskiej waluty na szerokim rynku po posiedzeniu FED, a nie wynikał bezpośrednio z zachowania PLN. Zmiany wobec CHF i EUR nie przekroczyły 0,1%. Ostatnie sesje przyniosły nam skupienie rynkowej uwagi na posiedzenia instytucji centralnych (EBC, BoE, BoJ, FED) – ostatecznie jednak możemy mówić o pewnym zawiedzeniu oczekiwań i utrzymaniu dość neutralnych stanowisk. Brak luzowania ze strony BoE i EBC tłumaczony jest wyczekiwaniem na skutki Brexit’u. BoJ co prawda zmodyfikował program stymulacyjny, jednak rynek oczekuje mocniejszych ruchów podczas następnego posiedzenia. FED natomiast okazał się być mniej jastrzębi niż oczekiwano, a dodatkowo słabe dane dot. PKB za II kw. ograniczają prawdopodobieństwo podwyżek przed końcem roku.

W dalszym ciągu więc możemy mówić o utrzymaniu, choć zmodyfikowanych, oczekiwań na stymulanty ze strony instytucji centralnych. Z punktu widzenia krajowego w piątek otrzymaliśmy dane dot. inflacji CPI, gdzie dynamika -0,9% r/r ponownie potwierdziła utrzymującą się presję deflacyjną. Najprawdopodobniej podobny scenariusz obserwować będziemy w zakresie danych za sierpień. Złoty pozostaje stabilny na większości zestawień, reagując w sposób proporcjonalny na wydarzenia z szerokiego rynku. Niska zmienności i aktywność obrotu jest w dużej mierze zwyczajową cechą wakacyjnego rynku na PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. przemysłowego indeksu PMI za lipiec dla Polski. Rynek oczekuje wskazania na poziomie 51,6 pkt. Poniedziałkowy kalendarz zdominowany jest głównie przez wskazania indeksów PMI (m.in. Niemcy, Stefa Euro, USA, Francja, Włochy), gdzie poranne odczyty z Chin okazały się być w dużej mierze zgodne z oczekiwaniami (Caixin 50,6 pkt. NBS 49,9 pkt.).

Z rynkowego punktu widzenia początek nowego tygodnia handlu nie przynosi istotniejszych zmian na wykresach. Pary CHF/PLN i EUR/PLN konsolidują natomiast USD/PLN jest najniżej od dnia 23.06 (dzień ogłoszenia informacji o wynikach referendum w Wlk. Brytanii). Para GBP/PLN oscyluje blisko poziomów z czerwca 2014r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk Makler Papierów Wartościowych DM BOS

Polecane