Złoty bez większych zmian, rynek czeka na FED

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 11-12-2017, 08:04

Początek nowego tygodnia handlu na rynku walutowym przynosi nieznacznie mocniejszego PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,1966 PLN za euro, 3,5630 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,5911 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,7810 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 3,251% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie sesje na rynku złotego nie przyniosły większych zmian – PLN pozostaje relatywnie mocny utrzymując drugą pozycję w zakresie siły relatywnej do dolara w 2017r. Sama „strata” do CZK zmniejszyła się już do 0,6%. Lokalnie warto wspomnieć o piątkowej decyzji agencji Fitch, która podtrzymała rating A-/z perspektywą stabilną dla Polski. Przypomnijmy,  iż Fitch zakłada wzrost gospodarki w 2017r. na poziomie 4,4%. Na szerokim rynku wydarzeniem weekendu jest rozpoczęcie kwotowań i handlu kontraktami na BTC na giełdzie CBOE. 1-miesięczny derywatyw wzrósł o blisko 20%, co część obserwatorów odbiera jako dobry sygnał potencjalnego risk-off na początku tygodnia. Kluczowym wydarzeniem „tradycyjnych” rynków walutowych w zbliżającym się tygodniu jest środowa decyzja FED w zakresie stóp procentowych. Zdecydowana większość rynku spodziewa się podwyżki o 25pb. i ta decyzja wydaje się już być w „cenach”. Kluczową kwestią są perspektywy zacieśniania polityki monetarnej w USA w 2018r. Jest o tyle istotne dla walut EM, w tym PLN, gdzie m.in. RPP sygnalizuje wyraźne przywiązanie do „wait'n'see” aniżeli scenariusza zaostrzenia retoryki.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda istotne dane dot. fin. odczytu inflacji CPI za listopad. Wstępne wskazanie wyniosło 2,5%. Na szerokim rynku brak jest istotniejszych publikacji makro, co sugeruje, iż uwaga inwestorów skupi się na BTC oraz pozycjonowaniu się przed zbliżającym FED'em.

Z rynkowego punktu widzenia mocniejsze otwarcie PLN (luki spadkowe na parach) zostanie najpewniej nieznacznie skorygowane. Inwestorzy czekają na dalsze zachowanie kwotowań USD związane ze zbliżającym się FED'em. Na większości zestawień x/PLN obserwujemy ruchy konsolidacyjne.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy