Płock się cieszy, Gdańsk martwi

Paweł Janas, DI
opublikowano: 17-05-2005, 00:00

Jest dobrze, liczymy na więcej — twierdzi Orlen. Lotos też liczy. Niższe zyski.

PKN Orlen spodziewa się, że wyniki w drugim kwartale będą lepsze niż rok wcześniej. Wówczas Orlen zarobił 668 mln zł. Zdaniem Igora Chalupca, prezesa spółki, będzie to związane m.in. z korzystnymi wskaźnikami marży rafineryjnej.

— Pozytywnie na wyniki spółki wpłynie też fakt, że dopiero w drugim kwartale zostanie zaksięgowana dywidenda z Polkomtela — podkreśla Paweł Szymański, wiceprezes ds. finansowych płockiej spółki.

Dodaje jednak, że negatywnie na wynik będzie oddziaływał fakt wstrzymania w maju na czas remontu instalacji olefin. Wiceprezes informuje też, że od czerwca w wynikach płockiej spółki konsolidowany będzie Unipetrol. Orlen chce do końca maja zamknąć transakcję zakupu pakietu akcji czeskiej firmy.

Wysokie marże

A co na to analitycy?

— W drugim kwartale wyniki Orlenu będą wyższe niż w analogicznym okresie 2004 r. Wpłyną na to utrzymujące się ostatnio wysokie marże. Dobre wyniki będą kreowane głównie w segmencie rafinacji i petrochemicznym — podkreśla Wojciech Gudaszewski, analityk ING Investment Management.

Potwierdzają to inni.

— Rynki surowcowe są mocne. Wynik w drugim kwartale powinien być więc wyższy niż w pierwszym kwartale — dodaje Grzegorz Lityński, analityk KBC Securities.

W pierwszym kwartale Orlen osiągnął 631 mln zł zysku netto, o 72 proc. więcej niż w tym samym okresie 2004 r. Przychody ze sprzedaży wyniosły 6,8 mld zł i były wyższe o 7 proc. Wśród negatywnych czynników należy wymienić 36 mln zł straty operacyjnej Orlen Deutschland.

Słabe zyski

Tymczasem Lotos, wybierająca się na giełdę rafineria z Gdańska, poinformował o spadku zysku netto do 52,7 mln zł z 80,8 mln zł przed rokiem. Przychody prawie nie zmieniły się (1,5 mld zł). Zysk operacyjny spadł z 119,4 mln zł do 84,2 zł. To zła wiadomość dla spółki, na której akcje można się zapisywać w ofercie publicznej od wczoraj.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Płock się cieszy, Gdańsk martwi